Zdecydowana większość klubów sportowych mogących pochwalić się długoletnią historią, powstała jako kluby zakładowe, branżowe, spółdzielcze lub uczelniane. Nie inaczej było w 1970 r., kiedy to rada patronacka złożona z: Zakładu Energetycznego, Zakładu Remontowego Energetyki oraz Zakładu Budowy Sieci Elektryczny powołały Klub Sportowy Energetyk Lublin pod zarządem Zbigniewa Nestorowicza. Choć sam klub nie przetrwał próby czasu (został zlikwidowany w 1981 r.), do dziś wielu mieszkańców Lublina wspomina doskonałą sekcję judo, która należało do jednych z najlepszych w kraju.
Okręgowy związek judo powstał w 1967 r., jednocześnie ta sztuka walki nie znalazła się w horyzoncie zainteresowań istniejących już klubów, dlatego też pojawiła się potrzeba powołania organizacji wokół której możliwym będzie skupienie trenerów i potencjalnych zawodników. Na przeciw tym potrzebom wyszły zakłady pracy działające w branży energetycznej i podjęły trud zapewnienia takich możliwości. Wokół sekcji judo zgromadzono znanych i doświadczonych trenerów sztuk walki: Jerzego Konarskiego, Nikodema Żukowskiego, Sławomira Urbańskiego, Witolda Wilgusiaka, Henryka Szymaszka, Romana Grzelaka, Jana Pawłowicza i Józefa Tkaczyka.
Wysiłki podjęte przez działaczy i trenerów zaowocowały w niedługim czasie wieloma znaczącymi, ogólnopolskimi sukcesami w kategoriach młodzieżowych:
- podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Łodzi w 1972 roku pierwszy złoty medal dla klubu zdobywa Krzysztof Jarosz, brązowy medal – Krzysztof Chaberko. Doskonałe piąte miejsca zajęli: Marek Mitrus i Jerzy Wiejak.
Zawodnikami, którzy stwarzali bardzo dobre perspektywy rozwoju byli: Wiesław Nalepa, Mirosław Korgul, Marek Kukier, Marek Tomecki oraz Piotr Sternik. - Józef Tkaczyk, Roman Grzelak, Zbigniew Migal oraz Waldemar Smyk wywalczyli piąte miejsce w drużynowym Pucharze Polski Seniorów rozegranym w 1974 r. Lublinie.
- Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych w Bydgoszczy z 1978 roku
- Złote medale w kategorii juniorów młodszych podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Kłobucku w 1980 r. wywalczyli: Piotr Pisula i Jerzy Sztejmiec. Krążek brązowy zdobył Włodzimierz Łaguń.
- W tym samym roku medalistami Mistrzostw Polski Juniorów zostają: Tadeusz Janczak, Andrzej Staszek, Marek Szalast, Mariusz Zieliński.
Oprócz opisanego wyżej judo, Klub Sportowy Energetyk Lublin posiadał sekcje szermierki oraz zapasów, które specjalizowały się w przygotowywaniu młodzieży do startów w spartakiadach. W czasie największej popularności klubu w jego ramach treningi prowadziło blisko trzystu sportowców. Jednym z najbardziej znanych judoków walczących niegdyś w barwach Energetyka jest Waldemar Białowąs.
Źródło: prasa, źródła własne, www.ozjudo.blogspot.com
Dzień dobry
dziennikarz odmieniający nazwisko byłego trenera z błędem ,,SZYMASZKE” zamiast Szymaszka jest albo mającym problemy z gramatyką, albo ze znajomością KS Energetyk. I zawodnik ,,MAREK”? A pisząc, że W.Białowąs jest jednym z najbardziej znanym judoką klubu, to żart lub sam nie wiem jak to określić. Warto zapytać byłych trenerów, czy zawodników o fakty a nie pisać takich bzdur. I to zdaje się, za pieniądze publiczne.
Dziękujemy za komentarz.
Takie opinie tylko zachęcają nas do dalszych działań.