Dzieje lubelskiego sportu to historia doskonałych zawodników, oddanych trenerów i działaczy oraz klubów i związków sportowych. Na przestrzeni dziesięcioleci wiele z nich (klubów) nie przetrwało próby czasu, jednym z nim był Społem – Elewator Lublin, który jak podają źródła powstał w wyniku rozwiązania innej organizacji opatrzonej enigmatyczną już dziś nazwą: RKS “Unia”.
Walne Zebranie nowego klubu odbyło się 3 marca 1946 r. w gmachu Gimnazjum im. Zamoyskiego i wybrało zarząd w skład którego wchodzili: prezes (źródła niestety nie podają imion) p. Pola, I-wiceprezes p. Krzyżański, II-wiceprezes ds. sportowych Bolesław Skirmunt, kierownik sekcji p. Przyczyna, sekretarz. p. Piotrowski, skarbnik. p. Trześniewski.
Honorowymi członkami klubu zostali: p. Nowicki dyrektor Okręgu Lubelskiego “Społem” (wówczas okręg posiadał 7 tyś. członków i 360 pracowników) oraz p. Urbański Dyrektor Zakładów Przemysłowych Elewator i Młyn w Lublinie.
Na spotkaniu zapadła decyzja o wybudowaniu świetlicy klubowej przy Nowej Drodze (dzisiejsze Al. Zygmuntowskie) przez przeniesienie jednego z baraków z terenu Elewatora na wyznaczony plac nad Bystrzycą.
Ponad to podjęto decyzję o strojach i barwach klubowych, na które składały się: białe koszulki z tęczową szarfą (barwy spółdzielcze) i napisem “Społem” oraz czerwonych spodenek.
Klub Sportowy “Społem” utworzył sekcję lekkiej atletyki, a dzięki wchłonięciu RKS “Unia” został w chwili utworzenia 300 członków przynależnych do sekcji: piłki nożnej, bokserskiej, siatkówki i koszykówki.
Źródło: Gazeta Sportowa : bezpłatny dodatek tygodniowy Gazety Lubelskiej. Nr 5 (4 marca 1946)