Odbywające się zazwyczaj w kwietniu i maju Dni Olimpijczyka w okresie PRL były ważnym czasem dla całej sportowej społeczności: w szkołach odbywały się okolicznościowe akademie, organizowano konferencje podczas których wygłaszano referaty, przeprowadzano zbiórki na rzecz Funduszu Olimpijskiego, ale każda z tych inicjatyw zapoczątkowana musiała być odczytaniem Apelu Olimpijskiego. Poniżej publikujemy przedruk Apelu z 1982 r. Jak zapewne wszyscy pamiętamy, był to wyjątkowy czas na olimpijskich arenach zmagań, ponieważ jak mówi historia, zarówno Igrzyska w Moskwie jak i w Los Angeles były bojkotowane kolejno przez: USA, a kolejne przez „kraje bloku wschodniego”.
Sportowcy i sympatycy sportu,
Działacze i trenerzy!
Za dwa lata sportowcy całego świata spotkają się w Sarajewie i Los Angeles. Dzisiejszym Apelem pragniemy przypomnieć wspaniałe tradycje polskiego ruchu olimpijskiego, przypomnieć tych polski sportowców, którzy solidną pracą i godną postawą przynieśli dumę ojczyźnie, którzy wydźwignęli polski sport na światowe wyżyny.
Coraz trudniej jest jednak sięgać po olimpijskie medale. Wymaga to od całego polskiego sportu jeszcze lepszej pracy, w niełatwych przecież warunkach. Trzeba zapału i wspólnego wysiłku – sportowców, trenerów i działaczy. Potrzeba jeszcze wszechstronna pomoc wszystkich sympatyków polskiego sportu.
SPORTOWCY!
Uczyńcie wszystko, aby jen najlepiej przygotować się na do Igrzysk XIII Olimpiady. Godnie reprezentujcie Polskie na stadionach świata.
DZIEWCZĘTA I CHŁOPCE!
Zdobywając kółka olimpijskie na kolejne igrzyska. Uprawiajcie sport dla zdrowia i tężyzny fizycznej. Hartujcie charaktery i doskonalcie swoje mistrzostwo sportowe w wytrwałym treningu i szlachetnej rywalizacji.
TRENERZY I DZIAŁACZE!
Rozwijajcie sport. Nie ustawajcie w pracy z młodzieży. Wychowujcie przyszłych olimpijczyków. Utrwalcie cenne walory sportu potrzebne w życiu obywatelskim. Niech ruch sportowy przyczyni się do realizacji idei wychowania młodego pokolenie w duchu patriotyzmu, przyjaźni i pokoju.
Polski Komitet Olimpijski
Warszawa, kwiecień 1982 r.