Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie ukaże się najnowsza książka trójki autorów: Prof. Dariusza Słapka, Macieja Powały – Niedźwieckiego oraz Pawła Markiewicz pt.: “Olimpijczycy Lubelszczyzny” Premiera książki zaplanowana jest na 2 grudnia w gościnnych progach stadiony Arena Lublin o godz. 17.
Książka jest kontynuacją opublikowanej niemal rok temu dzieła pt.: “Lubelscy Olimpijczycy” i obejmuje blisko 250 postaci związanych w różnoraki sposób z Lubelszczyzną. Autorzy zmagając się z metodologią pracy, podzielili ją na cztery części:
1. Reprezentanci Klubów Lubelszczyzny
Rozdział ten został poświęcony zawodnikom, którzy w momencie startu na igrzyskach olimpijskich reprezentowali barwy klubów sportowych z województwa lubelskiego. Afiliacja klubowa jest najczęściej wykorzystywanym kryterium we wskazywaniu geograficznej proweniencji olimpijczyków. Jego zastosowanie w relacji do zawodników z klubów Lubelszczyzny wskazuje, że zaszczytu reprezentowania kraju w igrzyskach olimpijskich dostąpiło pięćdziesięciu dwóch zawodników klubów z województwa lubelskiego.
2. Sportowe korzenie – wychowankowie.
Rozdział jest poświęcony sylwetkom sportowców wychowanków klubów z Lublina, którzy w dniu startu na Igrzyskach Olimpijskich byli zawodnikami klubów sportowych z innych regionów kraju.
Lubelszczyzna może poszczycić się wieloma wychowankami startującymi w Igrzyskach Olimpijskich. Praca z młodzieżą owocowała wybitnymi zawodnikami odnoszącymi sukcesy na arenach międzynarodowych. Niestety, z różnych powodów, nasi wychowankowie swoje kariery kontynuowali w innych klubach sportowych kraju. Warto wspomnieć chociażby o siatkarce Elżbiecie Porzec-Nowak, medalistce olimpijskiej z Meksyku (1968), znakomitym piłkarzu ręcznym Michale Szybie czy jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy nożnych, wychowanku „Motoru” Lublin Władysławie Żmudzie. Poniżej zostali oni zaprezentowani w określonym porządku, ale też i w formie, która stanowić może właściwą formę ich uhonorowania i docenienia ich wkładu w promocję ciągle przecież lubelskiego sportu.
3. Koleje życia – związani z Lubelszczyzną.
poświęcony zawodnikom, których związek z Lubelskiem miał różnorodny charakter, np. przez miejsce urodzenia, starty w barwach klubu, pracę, miejsce zamieszkania itp.
4. Paraolimpijczycy Lubelszczyzny.
Wydawcą książki jest Lubelska Unia Sportu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz współpracy z Centrum Historii Sportu w Lublinie.
Patronat honorowe sprawują: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Polski Komitet Olimpijski.