Plebiscyt redakcji krakowskiego Tempa i Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, rozpoczął się 10 grudnia 1962 roku. Rozstrzygnięcie nastąpiło 10 marca 1963 w hali Koziołka przy ulicy Lubartowskiej przed finałami wojewódzkiej spartakiady w boksie, równoznacznej z mistrzostwami okręgu. Czytelnicy Tempa nadesłali 2 344 kupony. Pierwszy regulamin zabraniał kandydowania juniorom, oraz zawodnikom ukaranym przez kluby i związki sportowe.
Zwycięzcą Plebiscytu był Jan Szczerbakiewicz — sportowiec Avii Świdnik specjalizujący się w motocrossie.
Jan Szczerbakiewicz – motocyklista, rajdowiec. Startował na motocyklu sarenka wyprodukowanym w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Karierę rozpoczął w 1953 roku w wieku 16 lat. Reprezentował klub motorowy „STAL ŚWIDNIK” w wielu krajach świata: USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechosłowacji, Włoszech, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii. Kilkakrotnie startował w „Sześciodniówkach” FIM i „Sześciodniówkach Szkockich” Dwudziestosiedmiokrotny Mistrz Polski (Jawa 350 cm3), zasłużony Mistrz Sportu. Był współtwórcą najlepszych modeli motocykli sportowych, rajdowych i motokrosowych. W listopadzie 2012 r. burmistrz Świdnika Waldemar Jakson uhonorował go medalem Amicus Civitatis. Jedna z najwybitniejszych osobowości sportów motocyklowych na świecie.
Uczestnik Międzynarodowej Motocyklowej Sześciodniówki FIM w Garmisch – Partenkirchen (RFN). Dwudziesty drugi w międzynarodowym rajdzie Vali Bergamasch w Bergamo (Włochy), wygrał Corini (Włochy), drużynowo triumfowały Włochy przed Polską (Szczerbakiewicz, Janusz Konczarek, Jan Kubalski, Mirosław Malec). Szósty w rajdzie Pajene – Runt w Helsinkach, wygrał Szed Kurt Sundberg.
Pierwszy w Międzynarodowym Rajdzie Tatrzańskim klasy 125ccm przed Ferdynandem Kubskim. Zdobywca Wielkiej Nagrody Tatr w klasyfikacji drużynowej (Szczerbakiewicz, Konczarek, Józef Rewelelli, Janusz Orzepowski, Wilhelm Jungowski) przed Czechosłowacją i NRD, trzeci indywidualnie w klasyfikacji generalnej za Harrisem i Peplowem (obaj Anglia).
Pierwszy w Rajdzie Opawskim w Głuchołazach, przed Jerzym Molinem (Kolejarz Opole) i Jerzym Warchołem (LPŻ Wrocław). Drugi za Warchołem w Rajdzie Świętokrzyskim, pierwszy w Rajdzie Sudeckim w Karpaczu – eliminacje rajdowych mistrzostw Polski klasy 125ccm.
Indywidualny i drużynowy mistrz Polski.
Wystąpił we wszystkich sześciu eliminacjach mistrzostw kraju gromadząc 186 pkt, drugi w klasyfikacji Tomasz Musiał nie przekroczył 100pkt.
Agnieszka Wójcik
Kwiek A. (Andrzej), Niedźwiecki M. (Maciej), Sportowe asy Lubelszczyzny, Lublin 2000, s.312
Kolejne miejsca:
2. Stanisław Kasperek — lotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
3. Adam Kowalczyk — boks; Motor Lublin, WKS Lublinianka
4. Jan Jargiełło — koszykówka, Start Lublin
5. Berthold Moritz — piłka nożna, Stal Kraśnik
6. Jerzy Witeska — kolarstwo, LZS Cukrownia Garbów
7. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Świdnik
8. Leszek Kokowicz — piłka nożna, WKS Lublinanka
9. Teresa Niemiec-Ciara — lekkoatletyka, Start Lublin
10. Edward Widera — piłka nożna, Motor Lublin