Lubelski tor żużlowy wielokrotnie gościł najlepszych zawodników w kraju i ze świata. O palmę pierwszeństwa zawodnicy rywalizowali nie tylko dla swoich macierzystych klubów, ale również dla siebie w turniejach o Indywidualne Mistrzostwo Polski. Jedna z takich imprez w fazie ćwierćfinału, odbyła się na torze przy Al. Zygmuntowskich 6 kwietnia 1978 r., a wśród wówczas ścigających się gwiazd byli m.in.: były wicemistrz świata Jerzy Szczakiel.
Turniej choć długo wyczekiwany, okazał się sporym rozczarowaniem dla części tłumnie zgromadzonych kibiców. Powodem tego było niespodziewane wycofanie się lubelskich zawodników: Studziński który doznał nagłej kontuzji oraz Krawczyk ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Zastąpili ich: Marek Kępa, jeżdżący według ówczesnych obserwatorów bardzo odważnie, ale bez powodzenia, ponieważ będąc liderem biegu przydarzył mu się upadek spowodowany najpewniej nerwami; oraz Nużyński i Zwierzchowski jeżdżący słabo i bez powodzenia.
Najlepiej na lubelskim torze spisywali się: Bolesław Proch (zawodnik Stali Gorzów) oraz Antonii Fojcik (ROW Rybnik) zdobywając po 14 punktów. Ten pierwszy zawodnik pobił również rekord toru, który od 6 kwietnia 1978 r. wynosił 75 sekund. Nadspodziewanie słabo spisał się Mistrz Polski z 1977 r. Bogusław Nowak ze Stali Gorzów, oraz faworyzowany Jerzy Szczakiel z Kolajarza Opole.
Oprócz wspomnianych zawodników do półfinałów zakwalifikowali się: Kochamn (Śląsk Świętochłowice), Pyszny (ROW Rybik), Nowak (Stal Gorzów), Stach (Kolejarz Opole), Siekierka (Kolejarz Opole) i Szczepanik (ROW Rybnik).
W innym ćwierćfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski odbywającym się w Rzeszowie wystąpił Tadeusz Berej, który z dorobkiem trzech punktów zajął ostatnie miejsce. W tym turnieju do półfinału zakwalifikowali się: Woźniak (Stal Gorzów) i Koźniar (Stal Rzeszów).
W analogicznym turnieju w Poznaniu awans wywalczyli: Skrobisz (Wybrzeże Gdańsk) i Zaranek (Polonia Bydgoszcz), Huszcza (Falubaz Zielona Góra) oraz Filipak (Falubaz Zielona Góra), a Toruniu: Plech (Wybrzeże Gdańsk), Słaboń (Sparta Wrocław) oraz Okoniewski (Unia Leszno).
Na fot. Bolesław Proch