Wyścigi kolarskie swoją popularnością niejednokrotnie przebijały inne dyscypliny. Z tego też powodu miasta i regiony często rywalizowały o to, by móc zostać organizatorem zawodów w których zawodnicy zdobyć mogli kwalifikację do reprezentacji Polski. Taki stan rzeczy zawsze gwarantował sukces – również propagandowy. W 1958 r. w gronie takich zawodów znalazł się „Wyścig Szlakiem Wyzwolenia” w Lublinie.
Wyścig dla kolarzy posiadał przede wszystkim wartość punktową. Udział w jednym z kilku zawodów dostarczał punktów pozwalających na znalezienie się w kadrze na zbliżające się wówczas mistrzostwa świata. Wśród zawodów punktowanych obok lubelskich zawodów znalazły się wyścigi: „Dziennika Łódzkiego”, „Kryterium Asów” w Bydgoszczy, wyścigi w Warszawa – Poznań i wreszcie mistrzostwa Polski.
Na trasie XII wyścigu „Szlakiem Wyzwolenia” liczącej 168 km. (Lublin – Chełm – Lublin) znalazło się 118 kolarzy (w tym 27 z licencją A). Sygnał do startu dał Paweł Dąbek, ówczesny przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Wyniki zawodów:
- S. Królak (Sarmata Warszawa)
- W. Podobas (Legia Warszawa)
- J. Jankowski (Gwardia Warszawa)
- Trochanowski (Legia Warszawa)
- S. Osiak (Start Lublin)
Zawodnicy lubelscy zajęli ponad to miejsca:
44. Jan Stec (LZS Wilkołaz)
45. L. Besler (Lublinianka)
50. J. Malarczyk (LZS Lublin)
51. M. Czubiński (LZS Lublin).