Już w 1946 r. w odradzającym się z pożogi wojennej Lublinie dostrzeżono potrzebę organizacji poradni sportowo – lekarskiej w której zarówno wyczynowcy jak i amatorzy uzyskać mogli fachową pomoc w przypadku nabawienia się kontuzji czy posiadania innych dolegliwości. Poniżej publikujemy przedruk z dziennika „Gazeta Lubelska”.
„Z inicjatywy Wydziału Medycznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia i Wojewódzkiej Rady Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, powstała w Lublinie poradnia sportowo lekarska.
Celem nowej instytucji obok opieki nad zdrowiem wszystkich lubelskich sportowców, polegającej na zbadaniu przystosowalności zawodnika do dziedziny sportu oraz leczenia chorych i kontuzjowanych jest również stworzenie ośrodka w którym młodzi lekarze sportowi mogliby zdobywać doświadczenia i przeszkolenie.
Poradnia znalazła wygodne pomieszczenie w Domu Żołnierza, gdzie zajmuje dwa pokoje (sekretariat i gabinet lekarski), korzysta poza tym z rozbieralni i natrysków.
Na czele poradni sportowo – lekarskiej stanął dobrze znany lubelskim sportowcom dr Ryszard Jędrzejewski ,asystent UMCS. Współpracownikami dra Jędrzejewskiego są: absolwent medycyny Lech Giergielewicz – Możajski i słuchacz medycyny Irena Liza.
Poradnia czynna jest codziennie od godziny 18. Należy pamiętać, że z porady indywidualnej może skorzystać każdy zawodnik skierowany przez zarząd klubu, poszczególne zaś sekcje klubów dla badań zaspołowych powinny posiadać skierowanie do Zarządów Okręgowych Związków Sportowych (LOZB, LOZPN, LOZLA, LOZPR i inne). W imieniu wszystkich sportowców i działaczy sportowych Lublina składamy podziękowanie:
Prof. drowi. med.. Feliksowi Skubiszewskiemu, pod którego specjalną opieką znajdowali się korzystający z leczenia na klinice chirurgicznej UMCS zawodnicy: Paprota, Judycki, Choina, Staszewski, Pakulski i wielu innych.
Naczelnikowi Woj. Wydziału Zdrowia doktorowi Władysławowi Kwitowi oraz inspektorowi wojewódzkiemu drowi Lesiakowi, którzy zaopatrzyli poradnię w potrzebną ilość leków.
Komendantowi Domu Żołnierza kpt. Nimczykowskiemu za udzielenie i odnowienie lokalu.
Pionierom opieki lekarskiej nad sportem lubelskim jest dr Jędrzejewski. Dla jego bezinteresownej uczynności, troskliwości i serdeczności wobec „sportowych pacjentów” nie mamy słów uznania.
Źródło: "Gazeta Lubelska". Nr. 331 (640) z 30 listopada 1946 r.