Od sierpnia 1944 r. życie w Lublinie wracało do normy. Wraz z opuszczeniem miasta przez wojska niemieckie, mieszkańcy podejmowali próby odbudowy „swojego świata” w tym możliwości legalnego uprawiania sportu. Już w sierpniu odbyły się pierwsze zawody w dyscyplinach drużynowych na boiskach przed Domem Żołnierza i Szpitalem Jana Bożego i wtedy też „do życia” przywracano przedwojenne organizacje sportowe jak np.: AZS. Dzięki zaangażowaniu legendarnego Stanisława Zalewskiego powrócił również boks, a pierwsze walki stoczono 3 i 23 września w sali Domu Żołnierza Polskiego.
3 września.
Spragnieni widowiska mieszkańcy Lublina tłumnie przybyli do Domu Żołnierza i jak podaje ówczesna prasa, zawody odbyły się w sali wypełnionej po brzegi, a mimo oczywistych braków sprzętowych i technicznych, organizacja przebiegała w sposób wzorowy.
W zawodach w których udział wzięli sportowcy miejscowi oraz z regionu osiągnięto następujące wyniki*:
„w walce nadprogramowej Chandze zwyciężył na punkty Królikowskiego, w wadze koguciej zwyciężył na punkty Łada i Białka, w drugiej walce koguciej Baran został pokonany przez Ładę na punkty, Maciejewski i Orłowski (waga piórkowa) – walka nierozstrzygnięta.
W walce następnej, witany z entuzjazmem przez publiczność popularny na gruncie lubelski Zalewski pokonał na punkty Wojdę.
Z wielkim zainteresowaniem oczekiwana walka Zielińskiego z Matuszewskim (Warszawa) zakończyła się remisem Matuszewskiego na punkty. Zawodnicy walczyli w wadze średniej.
W ostatniej walce wieczoru Walas pokonał na punkty niezwykle ambitnie walczącego Chodulskiego. Ogół spodziewał się w tej walce półcieżkiej upragnionego „K.O”. Sędziował rutynowany sędzia sportowy p. Marciniak”.
23 września.
Kolejne zawody bokserskie odbyły się już przy dużo liczniejszym udziale zawodników. Kierownictwo sekcji Klubu Sportowego Domu Przyjaciół Żołnierza Polskiego „odrobiło lekcje” z poprzedniej edycji turnieju, co było niewątpliwą zasługą trenera Stanisława Zalewskiego.
„Wyniki zawodów:
- waga papierowa: Włodarczyk – Taterski. Zwyciężył na punkty Włodarczyk.
- waga musza: Królikowski – Kupski. Wynik remisowy.
- waga kogucia: Koziński – Wójcicki. Zwyciężył na punkty Koziński.
- waga piórkowa: Maciejewski – Baran. Zwyciężył na punkty Maciejewski.
- waga półśrednia: Ostaszewski – Siemion. Wynik remisowy.
Zapowiadana walka mistrza armii radzieckiej w wadze półciężkiej nie odbyła się, ze względu na nagły wyjazd tegoż zawodnika na front.
Sędziował w ringu p. Zalewski, na punkty p. Maciniak.”
* cytat z „Rzeczpospolita organ Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. R. 1, nr 34 5 września 1944”.