Danuta Jędrejek z domu Panasiuk to jedna z najwybitniejszych lubelskich lekkoatletek. Posiada kilkanaście medali mistrzostw polski i europy. W 1967 r., u progu rozkwitu swojej kariery, wspominała jej początki na łamach ówczesnego Kuriera Lubelskiego.
“Było to w 1962 r. Ku mojemu zdziwieniu zostałam powołana na zgrupowanie lekkoatletyczne w Tomaszowie. Niczym szczególnym nie zasłużyła na to wyróżnienie. Nie osiągnęłam wówczas jakichś rewelacyjnych wyników, ale trener Wiesław Doliński, który powołał mnie na zgrupowanie chyba miał w tym jakiś konkretny plan. Zaczęłam uprawiać lekkoatletykę . Później, pamiętam było to na mistrzostwa szkół w Lublinie pobiegłam 100 m. w czasie 13.1 sek, a w skoku w dal osiągnęłam 468 cm. Poznałam po raz pierwszy smak zwycięstwa. Trochę byłam przy tym oszołomiona: wielkie zawody, atmosfera walki na bieżni, zainteresowanie moją osobą. Wkrótce wielka przygoda minęła. Powróciła do Łukowa. Skończyła naukę w szkole podstawowe i została uczennicą Liceum Ogólnokształcącego. Kontakt ze sportem urwał się tak szybko jak został nieoczekiwanie zresztą rozpoczęty. Ale inni pamiętali chyba o początkującej lekkoatletce z Łukowa. Znowu wystartowałam w Lublinie. Później zaopiekował się mną trener Andrzej Krychowski. Otrzymywałam plany treningów, realizowałam je chociaż nie było to wcale łatwe. Brakowało przecież kogoś, kto mógłby czuwać nad cyklem treningowym, sprawdzać, czy wszystko robię dobrze, czy popełniam jakieś błędy. Na szczęście nie trwało to długo. Znów przyjechałam na zgrupowanie. Częściej niż przedtem miałam kontakty z lubelskimi trenerami. Po maturze już na stałe przeniosłam się do Lublina..”
Danuta Jędrejek (z domu Panasiuk) była: mistrzynią Polski w biegu na 100 m w 1969 oraz sześciokrotną wicemistrzynią: na 100 m w 1971 i 1975, na 200 m w 1969 i 1975 oraz w sztafecie 4 x 100 m w 1980 i 1982. Zdobyła srebrny medal na 60 m w Halowych Mistrzostwach Polski w 1973 r. Startowała w finale Pucharu Europy w 1970 w sztafecie 4 x 100 m (piąte miejsce). Wystąpiła w dwudziestu siedmiu meczach reprezentacji Polski odnosząc jedno zwycięstwo indywidualne. Dziewięć razy poprawiała rekord Polski w sztafecie 4 x 100 m (do wyniku 43,22 s.). Pozostaje nadal aktualną rekordzistką Polski w nieolimpijskiej konkurencji – sztafecie 4 x 200 m.
Źródło: Kurier Lubelski, R11, nr 55 (06 marzec 1967) "Lubelscy Olimpijczycy".