Sukces podczas Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu

Od czwartku do niedzieli w poznańskich Termach Maltańskich trwały Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Reprezentanci AZS-u UMCS Lublin znów potwierdzili swoją mocną pozycję na arenie krajowej i wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji punktowej.

Faworytki w stylu grzbietowym nie zawiodły, a na podium w wyścigu na 100 metrów stanęły dwie reprezentantki AZS-u UMCS Lublin. Adela Piskorska wywalczyła złoto na 100 metrów (1:00.94), a po brąz popłynęła Laura Bernat (1:02.19). Młoda olimpijka z Tokio nie miała sobie równych natomiast na 200 metrów (2:11.39), z kolei na 50 metrów dołożyła srebro (29.31). Wśród panów za to kolejne świetne starty zanotował Kacper Stokowski, który wywalczył srebrne medale na 50 metrów (25.28) i 100 metrów (54.17). Na tym drugim dystansie, jeszcze w eliminacjach, uzyskał minimum na nadchodzące mistrzostwa świata w Doha.

Pokaźny dorobek medalowy z Poznania zabrała również Klara Kowalska, bo zdobyła srebro na 200 metrów motylkiem (2:13.43) oraz dołożyła brązowe krążki na 200 metrów (2:02.39) i 800 metrów (8:56.06) stylu dowolnym.

Czekamy na decyzję związku, ale jest taka możliwość, że jeśli sztafeta 4×200 metrów kraulem będzie nominowana do startu na mistrzostwach świata, to Klara Kowalska się w niej znajdzie. Dla 18-letniej juniorki byłoby to ogromne wyróżnienie. Jeśli ta sztafeta zyskałaby kwalifikację olimpijską, to mielibyśmy kolejną zawodniczkę w Paryżu. Oczywiście musi ona pojechać do Kataru na mistrzostwa świata, żeby móc się bić o udział w igrzyskach olimpijskich – wyjaśnił Piotr Kasperek, trener pływaków AZS UMCS Lublin.

W stylu dowolnym mieliśmy na podium przedstawicieli wśród panów, bo srebro na 200 metrów zgarnął Bartosz Piszczorowicz (1:49.12), na najdłuższym zaś dystansie 1500 metrów drugi rezultat uzyskał Adam Mróz (15:46.43). Niezwykle interesujący pojedynek odbył się na 400 metrów zmiennym, bo tam srebrny medal wywalczył wspomniany już Mróz (4:27.99), a lokatę niżej uplasował się jego klubowy kolega Mikołaj Popiel (4:29.55).

Powód do dumy dały również sztafety zielono-białych, a cztery z nich zakończył zmagania z medalem. Aleksandra Wiśniewska, Natalia Siwko, Martyna Piesko i Dominika Kossakowska tworzyły drużynę, która wystartowała w aż trzech konkurencjach i w każdej z nich zdobyła brąz. Lublinianki zajęły trzecie miejsce w sztafetach 4×100 metrów dowolnym (4:00.50), 4×200 metrów dowolnym (8:59.16) oraz 4×100 metrów zmiennym (4:31.82). Piesko wraz z Kossakowską weszły także w skład sztafety mieszanej 4×100 metrów zmiennym, w której razem z Adamem Mrozem i Wojciechem Ogrodnikiem sięgnęły po brąz (4:13.17).

Przez cztery dnia zmagań reprezentanci AZS-u UMCS Lublin wywalczyli łącznie 17 medali (2 złote, 7 srebrnych i 8 brązowych). Dzięki temu lublinianie zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Dużo lepiej poradzili sobie za to w klasyfikacji punktowej, gdyż z dorobkiem 1 276,00 punktów byli drugą najlepszą drużyną mistrzostw.

Nietypowe to były zawody, bo zupełnie inne niż w zeszłym roku. Przede wszystkim, dlatego że były rozłączone z kategorią Junior Starszy. Pojechali zatem tylko Ci juniorzy, którzy mieli szansę powalczyć o medale. Tak się stało w przypadku Klary Kowalskiej i Mikołaja Popiela. Po dwóch dniach niestety choroba zmogła Adama Mroza. Skończyło się na dwóch medalach okraszonych życiówkami, więc cieszy wyraźny postęp tego zawodnika i to, jak ciężko pracuje. Jestem pozytywnie zaskoczony postawą naszych pływaków, bo zajęliśmy drugiej miejsce w klasyfikacji drużynowej i wywalczyliśmy więcej medali niż przed rokiem – podsumował trener Piotr Kasperek.

Medale w klasyfikacji Młodzieżowiec:

• ZłotoAdam Mróz (1500m dowolny), Adela Piskorska (100m grzbietowy), Martyna Piesko (50m grzbietowy), sztafeta 4x100m dowolny kobietsztafeta 4x100m zmienny mieszane
  • SrebroMartyna Piesko (200m grzbietowy), Adam Mróz (400m zmienny), 4x100m zmienny kobiet
  • BrązAleksandra Wiśniewska (200m grzbietowy), Martyna Piesko (100m grzbietowy), Adam Mróz (800m dowolny)
Źródło: AZS UMCS Lublin
Autor: Rafał Małys