Pod udanym sezonie dla sekcji lekkiej atletyki oraz pływackiej nadszedł czas na podsumowanie wielkich osiągnięć. Reprezentanci AZS-u UMCS Lublin wraz z partnerami wspierającymi działalność klubu uczestniczyli w uroczystej konferencji.
Spotkanie podsumowujące owocny rok odbyło się 5 stycznia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Rozpoczęto je od oddania hołdu minutą ciszy dla Ś.P. Jerzego Hillera, sędziego lekkoatletycznego oraz trenera biegowego i triatlonowego, który zmarł 26 grudnia 2022 r. Następnie wręczanie wyróżnień rozpoczął prezes AZS-u UMCS Lublin, Rafał Walczyk.
Jest mi niezmiernie miło, że po blisko dwóch latach pandemii możemy się już osobiście spotkać i podsumować wszystkie nasze sukcesy w minionym roku zarówno lekkoatletyczne, jak i pływackie. Ze swojej strony życzę wszystkim wszystkiego dobrego w roku 2023, jak najlepszych sukcesów i mam nadzieję, że wszyscy w podobnych albo i lepszych nastrojach spotkamy się na podsumowaniu roku w przyszłym 2024 roku, kiedy będziemy również organizować tego typu spotkanie. Bardzo serdecznie dziękuję i życzę udanego wieczoru – przywitał zgromadzonych prezes AZS Walczyk.
Wielkie sukcesy sekcji lekkiej atletyki oraz sekcji pływackiej nie wydarzyłyby się bez wsparcia sponsorów klubu. Wiara w talent młodych ludzi umożliwiła im spełnienie kolejnych marzeń w swoich sportowych karierach.
Zaczęło się niesamowicie za czasów rektora Michałowskiego, a jest kontynuowane za czasów rektora Dobrowolskiego, naprawdę jesteście wspaniali. […] Jestem dumny z sukcesów naszych mistrzyń, mistrzów. Deklaruję w imieniu Marszałka i departamentu, że nadal będziemy Was wspierać. […] Deklarujemy to razem z dyrektorem Domańskim i trzymamy kciuki. Oby ten przyszły rok był jeszcze lepszy. Dla Państwa, dla waszych rodzin. Życzę dużych sukcesów, zwycięstw, mistrzostw – gratulował Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Zbigniew Wojciechowski.
Na ręce partnerów zostały złożone serdeczne podziękowania przez prezesa AZS-u UMCS, Rafała Walczyka oraz prezesa honorowego AZS-u UMCS, prof. Stanisława Michałowskiego. Są to: Miasto Lublin, Województwo Lubelskie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie.
Bardzo się cieszę, że mogę przyjąć te formalne, symboliczne podziękowania za aktywność uczelni, która sport wspierała, wspiera i będzie wspierać. Tak naprawdę te podziękowania należą się jednak Państwu, zawodnikom, całemu sztabowi trenerskiemu, szkoleniowemu, również działaczom sportowym, władzom AZS-u za to, że tak pięknie kontynuują te dobre tradycje AZS-u UMCS, a to dotyczy nie tylko sekcji pływackiej i lekkoatletycznej. Właściwie powód do zadowolenia dotyczy w ogóle funkcjonowania sportu akademickiego w naszej uczelni. Pozwolę sobie nawiązać do słów Marszałka i podkreślić to, co budował przez wiele lat mój poprzednik, obecny tu honorowy prezes AZS-u UMCS, bo to jego zasługa, że w dużej mierze na sport akademicki postawił i cieszę się, że mogę tę dobrą linię kontynuować. Nie mam wątpliwości co do tego, że budowanie dobrej marki uniwersytetu to nie tylko stawianie na naukę, to nie tylko stawianie na dydaktykę w tym wymiarze wyższym, ale to także wspieranie kultury akademickiej i sportu akademickiego i mam taką nadzieję, że to jest dostrzegane w środowisku nie tylko lubelskim, ale również na zewnątrz. Podziękowania raz jeszcze dla wszystkich tu obecnych, gratulacje dotychczasowych sukcesów. Mamy kolejny rok, a za tym i kolejne wyzwania przed Państwem. Życzę Wam za tym w imieniu Władz Rektorskich, żebyście tę ścieżkę sukcesów kontynuowali – mówił Rektor UMCS-u, prof. Radosław Dobrowolski.
Po podziękowaniach dla sponsorów nadszedł czas na rozdanie odznaczeń i wyróżnień honorowych, m.in. Medalu Zasłużonych dla Miasta Lublin, Medalu Prezydenta Miasta Lublin, Srebrnej Odznaki Akademickiego Związku Sportowego, jak i wyróżnień AZS-u UMCS Lublin dla trenerów oraz działaczy sekcji lekkiej atletyki i pływania.
Kolejnym etapem przebiegu tego uroczystego spotkania było docenienie owocnej kariery Jerzego Wiercińskiego. Był on cenionym lekkoatletą specjalizującym się w skoku wzwyż, który trzykrotnie sięgnął po medale Mistrzostw Polski. Od wielu lat w AZS-ie UMCS był trenerem, którego podopieczni zdobywali liczne medale na poziomie ogólnopolskim.
Po wręczeniu nagród nadszedł czas na podsumowanie sezonu. Zawodnicy sekcji pływackiej zdobyli 94 medale w imprezach rangi ogólnopolskiej, natomiast w dorobku lekkoatletów znalazło się ich 57 medali w imprezach krajowych. Najwyżej w rankingu najlepszych pływaków minionego roku sklasyfikowano Kacpra Stokowskiego, Adelę Piskorską i Laurę Biernat, a do grona czołowych lekkoatletów należeli Sofia Ennaoui, Krzysztof Hołub oraz Małgorzata Hołub-Kowalik.
W 2022 roku wychowankowie AZS UMCS Lublin brali również udział w Europejskich Igrzyskach Akademickich w Łodzi, które zakończyły się sukcesem dla Barbary Adamek (srebro na 400 m stylem dowolnym), Jakuba Chodulskiego (brąz na 400 m stylem dowolnym) oraz Natalii Lewandowskiej (brąz na 100 m stylem dowolnym).
Na koniec podsumowano działalność klubu mającą na celu szkolenie dzieci i młodzieży. Powołana w 2021 roku Akademia Mistrzów AZS UMCS Lublin zrzesza osoby od 4 roku życia, a obecnie funkcjonuje 20 grup szkoleniowych, do których przynależy łącznie 130 uczestników. Nowym przedsięwzięciem AZS-u powstałym we wrześniu minionego roku jest Akademia Lekkiej Atletyki, która angażuje w swoją działalność 45 osób od 6 roku życia, a do tej pory powołano trzy grupy sportowe.
Źródło: AZS UMCS Lublin Fot. Elbrus Studio Autorzy: Zuzanna Zając/Rafał Małys