Przed RKS Motor Lublin ostatnie spotkanie w sezonie 1980/1981. Po raz pierwszy w swej historii zespół Fabryki Samochodów Ciężarowych grał w najwyższej klasie rozgrywkowej. Grał jak na beniaminka przystało – ze zmiennym szczęściem. Jednocześnie cel minimum postawiony przez Bronisława Waligórę swoim piłkarzom został przed drużynę spełniony – utrzymali się. Motor spotkanie rozegrał na własnym stadionie z utytułowanym Ruchem Chorzów.
Ambicją piłkarzy Motoru Lublin było podziękowanie niezawodnej publiczności w najlepszy możliwy sposób – poprzez odniesienie zwycięstwa. Pomimo wielu prób, nie udało im się niestety pokonać doskonale dysponowanego bramkarza Ruchu: Henryka Bolesty. W pierwszej połowie tylko strzał Dębińskiego z blisko 40 metrów mógł zagrozić bramce gości.
W drugiej połowie sytuacja nie uległa zbyt wielkim zmianom. Motor choć ambitnie, nie zagrał skutecznie. Swojego szczęścia próbowali m.in.: Wiaterem, Pop i Komosa – niestety bezskutecznie i mecz zakończył się sprawiedliwym wynikiem 0:0.
Po meczu trener Waligóra podsumowywał: „Chcieliśmy trochę innym akcentem zakończyć rozgrywki, ale Ruch rozbił wszystko aby wybijać nas z rytmu. Myśmy mieli wyraźną przewagę w polu i gdyby nam przypadło zwycięstwo, byłoby ono w pełni zasłużone. W rozgrywkach liczą się jednak tylko bramki, a tych nie potrafiliśmy zdobyć.
Drużyny zagrały w składach:
Motor Lublin: Maciesiak, Fiuta, Chaberek (zastąpiony w 46 min. przez Wójtowicza), Dębiński, Szczeszak, Pop, Mącik (zastąpiony w 63 min. przez Komosę), Wiater, Rabenda, Lorenc, Przybyła.
Trener: Bronisław Waligóra
Ruch Chorzów: Bolesta, Malcher, Walot, Jakubczyk, Wrona, Mikulski, Lorens, Bąk, Grzybowski, Walczak (zastąpiony w 63 min. przez Stępnia), Małnowicz (zastąpiony w 46 min. przez Duszę).
RKS Motor Lublin – Ruch Chorzów 0:0 (0:0)
Sędziował: Bogdan Hirsch (Poznań)
Żółtą kartką ukarany: Sławomir Stępień (Ruch Chorzów)
Widzów: ok. 10 tyś.
Motor Lublin zakończył sezon na dziesiątym miejscu w tabeli z dorobkiem 28 punktów. Tytuł Mistrza Polski wywalczył Widzew Łódź z przewagą dwóch punktów nad mającą 37 oczek Wisłą Kraków. Do drugiej ligi spadła Odra Opole i Zawisza Bydgoszcz z dorobkiem kolejno: 18 i 23 punktów.