Lubelscy pływacy podczas Arena Grand Prix Pucharu Polski

W sobotę i niedzielę w Oświęcimiu rozegrano kolejne zawody z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski. Akademicy pięciokrotnie stanęli w nich na podium. Jednak co najważniejsze udało się wywalczyć dwie kwalifikacje na czerwcowe mistrzostwa świata. Tej sztuki dokonali Laura Bernat i Konrad Czerniak.

16-letnia Laura Bernat najlepiej spisała się oczywiście na swoim koronnym dystansie 200 metrów grzbietem. Lublinianka nie miała tu sobie równych, kończąc wyścig z ponad pięciosekundową przewagą nad drugą Zuzanną Harasimowicz (AZS AWF Warszawa). Nie zwycięstwo jednak cieszy najbardziej, a fakt, że podopieczna trenera Sławomira Pliszki czasem 2:10.13 sekundy wypełniła minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Tego samego na dystansie 50 metrów motylkiem dokonał Konrad Czerniak. Zwycięstwo i bilet do stolicy Wegier zapewnił rezultat 23:45 sekundy. Czerniak wygrał też na 50 metrów stylem dowolnym, z kolei jako drugi ukończył zmagania na dystansie dwukrotnie dłuższym. Puławianin ostał najlepszym zawodnikiem weekendowym zmagań.

W Oświęcimiu na podium stanęła również ich klubowa koleżanka – Klara Kowalska (2. miejsce na 200 metrów motylkiem).

Mistrzostwa świata w Budapeszcie odbędą się w dniach 18-25 czerwca. Polski Związek Pływacki w przypadku nie wykluczenia z zawodów Rosji i Białorusi zapowiedział ich bojkot.

Źródło: AZS UMCS Lublin  Autor: Kamil Wojdat