KU AZS UMCS Lublin obronili tytuł Zimowych Mistrzostów Polski w Pływaniu

Dobiegły końca Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu. AZS UMCS Lublin obronił tytuł drużynowy wywalczony przed rokiem w Lublinie. Klasyfikacja medalowa również padła łupem akademików!

Ostatni dzień imprezy był zdecydowanie najbardziej emocjonujący ze wszystkich. Zielono-biali nie mogli wymyśleć sobie lepszego zakończenia mistrzostw. Ich zwycięstwo w klasyfikacji punktowej było praktycznie przesądzone już wcześniej. Zatem lublinianie mogli być pewni, że kolejny rok będą najlepszą drużyną w kraju. Ale w zestawieniu medalowym byli gorsi o dwa złota niż AZS-AWF Katowice. Do rozegrania zostały jednak dwie konkurencje: sztafety 4×100 metrów stylem zmiennym.

Jako pierwsze na słupkach stanęły panie. W drużynie z Lublina popłynęły: Karolina Smyłek, Barbara Mazurkiewicz, Wiktoria Samuła, Kamila Andrzejewska. Tylko wygrana podtrzymywała szanse na dogonienie Katowic w zestawieniu medalowym. Walka o złoto trwała do ostatnich centymetrów ostatniej zmiany. Zarówno Katowice jak i Lublin dopłynęły do mety w jednym momencie. Ale ktoś wygrać musiał. Okazało się, że o zaledwie 0.01 sekundy górą były zawodniczki z Lubelszczyzny! Z wynikiem 4:03.31 sekundy ustanowił rekord Polski młodzieżowców.

Wszystko leżało więc w rękach panów. Historia zatoczyła koła, bo rok temu oglądaliśmy identyczną sytuację. Wtedy wyścig wygrał AZS UMCS, dzięki czemu rzutem na taśmę wyrwał AWF-owi triumf w klasyfikacji medalowej. Pływacy ze Śląska z pewnością mieli to w pamięci, szczególnie Tomasz Polewka i Michała Poprawa, którzy płynęli wtedy jak i teraz. W składzie Lublina też była dwójka sprzed roku: Dominik Niedziałek i Jan Hołub. Zestawienie uzupełnili Konrad Czerniak i Marcin Stolarski. Drużyna spisała się świetnie! Najlepszy czas indywidualny spośród całej stawki uzyskał Hołub! Ale na sukces zapracowali wszyscy. Akademicy zajęli 1. miejsce przed Katowicami i Bielanami Warszawa. To znaczyłp, że w ostatnim starcie zawodów AZS UMCS zapewnił sobie triumf w klasyfikacji medalowej!

Tego dnia wcześniej na podium stanęła jeszcze Wiktoria Samuła na 50 klasykiem. Wywalczyła brąz. Wygrała Weronika Hallmann.

Podsumowanie:

• z dorobkiem 1533 punktów został najlepszą drużyną w Polsce! Drugą ekipę Bielan Warszawa wyprzedził o 171 oczek.
  • z 14 medalami na koncie (7 złotych, 2 srebrne, 5 brązowe) wygrał klasyfikację medalową seniorów.