Koszykarki AZS UMCS z awansem do Mistrzostw Polski Kobiet U19

Od piątku do niedzieli w naszym mieście trwał półfinałowy turniej Mistrzostw Polski Kobiet U19. Drużyna Bogdanki AZS UMCS Lublin pokazała na co ją stać i z kompletem zwycięstw zapewniła sobie miejsce w finałowym etapie mistrzostw.

Do turnieju w Lublinie oprócz gospodyń przystąpiły UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, RMKS Rybnik oraz MKK Basket 25 Bydgoszcz. Dla lubelskich akademiczek zmagania rozpoczęły się od starcia z zespołem z Aleksandrowa Łódzkiego i już na samym początku to lublinianki dyktowały warunki (6-0). Zawodniczki SMS-u nie pozostawały dłużne i po paru minutach na ich konto wpadły pierwsze punkty, jednakże to nie zmieniało ich obecnej pozycji (10-4). To dopiero po kilku minutach przyjezdne złapały rytm, ale do przerwy to nadal Bogdanka AZS UMCS Lublin była na prowadzeniu (28-25). W drugiej połowie gra nabrała tempa i stała się bardzo wyrównana (33-33). Kluczowy dla lubelskich koszykarek okazał się początek czwartej kwarty, bo właśnie wtedy zanotowały serię trafień z rzędu (56-37). To pozwoliło zdominować parkiet i sięgnąć po pierwsze zwycięstwo w turnieju (70-56).

Wygraliśmy spotkanie z silnym zespołem, bo koszykarki z Aleksandrowa są mocne fizycznie, wyższe od nas. Nasze dziewczyny pokazały jednak charakter. Chcieliśmy wykrzesać z siebie zaangażowanie i walkę od pierwszych minut i to było widać – skomentował mecz trener drużyny z Lublina, Marek Lebiedziński.

Bogdanka AZS UMCS Lublin – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 70-56 (16-13,12-12,17-12,25-19)
Bogdanka: Kusiak (22), Nassisi (21), Mazurek (10), Lubecka (9), Zajączkowska (3), Kosicka (3), Zając (2), Kuniewicz, Pastwa, Jakubczak, Mitura, Wasilak.

W przekonaniu o tym, że mają mocny początek, lublinianki utwierdziły nas ponownie, gdy starły się z RMKS-em Rybnik (10-2). Przeciwniczki pokazały jednak swoją siłę w rzutach zza łuku, a to pozwalało im łapać kontakt do miejscowych (28-23). Dobry moment w grze Dominiki Mazurek sprawił, że gospodynie powiększyły różnicę, która po drugiej kwarcie wynosiła już dziewięć punktów (44-35). Od tej pory głównym celem podopiecznych Marka Lebiedzińskiego było utrzymywanie przyjezdnych na dystans, choć ci skutecznie odpowiadali na każdy atak (66-58). Rybniczanki w ostatnich minutach spotkania straciły kontrolę nad meczem i oddały pole do popisu miejscowym, które w zatrważającym tempie powiększały dystans. Po końcowej syrenie tablica wyświetlała wynik 85-60, a lubelska drużyna była już pewna wyjścia z grupy. Z pewnością liczyła jednak na awans z pierwszego miejsca, a przy tym zakończenie rywalizacji z kompletem zwycięstw.

Bogdanka AZS UMCS Lublin – RMKS Rybnik 85-60 (28-23,16-12,17-16,24-9)
Bogdanka: Kusiak (24), Nassisi (19), Mazurek (15), Zając (11), Pastwa (9), Zajączkowska (3), Kosicka (2), Kuniewicz (2), Jakubczak, Lubecka, Wasilak, Mitura (DNP).

Ostatniego dnia turnieju zespół z Lublina zmierzyły się z MKK Basketem 25 Bydgoszcz. W przeciwieństwie do poprzednich starć, w ten mecz lepiej weszły bydgoszczanki i to one dyktowały warunki przez pierwsze minuty (2-6). Dopiero w końcówce pierwszej odsłony po celnych rzutach Mai Kusiak lublinianki wyszły na prowadzenie (21-20). Od tej pory nawiązała się bardzo wyrównana walka, która trwała aż do końca połowy (34-35). Przeciwieństwem tego było to, co mogliśmy oglądać w trzeciej kwarcie, bo w niej oba zespoły miały wyraźne problemy ze skutecznością, a po siedmiu minutach od wznowienia rywalizacji mieliśmy rezultat 40-38 dla gospodyń.

Swój zespół do dalszej walki poderwała Kusiak i to właśnie po jej trójce miejscowe mogły do ostatniej odsłony podejść z większym spokojem (52-44). W tym starciu już nie mieliśmy żadnych zwrotów akcji i lubelska ekipa postawiła przysłowiową kropkę nad ,,i”. Zwyciężyła 65-58 i zawody w Lublinie zakończyła na pierwszym miejscu. Tytuł MVP spotkania z Bydgoszczą otrzymała Maja Kusiak, natomiast najlepszą koszykarką całego turnieju została Michella Nassisi.

Bardzo cieszą trzy zwycięstwa i awans do finału. Taki był nasz cel. Wszystkie mecze były bardzo ciężkie, ale zostawiłyśmy kawał serducha i walki na tym boisku. Teraz tylko trzeba trzymać kciuki za nas w finałach – podsumowała Maja Kusiak, zawodniczka Bogdanki AZS UMCS Lublin.

Bogdanka AZS UMCS Lublin – MKK Basket 25 Bydgoszcz 65-58 (20-21,15-13,9-18,14-13)
Bogdanka: Kusiak (33), Nassisi (15), Zając (6), Kosicka (5), Lubecka (4), Mazurek (2), Kuniewicz, Pastwa, Jakubczak, Mitura, Wasilak, Zajączkowska.

Źródło: AZS UMCS Lublin Fot. Marcin Bogut Autorzy: Emilia Buryk/Rafał Małys