77. PZLA Mistrzostw Polski U20 – dzień 2

Bartosz Kitliński pewnie wygrał bieg na 800 metrów podczas drugiego dnia 77. PZLA Mistrzostw Polski U20 w Lublinie. Martyna Krawczyńska ustanowiła nowy rekord Polski na 2000m z przeszkodami!

Drugi dzień mistrzostw rozpoczął chód sportowy na dystansie 10 000m. Wygrała Magdalena Żelazna z AZS-AWF Gorzów Wielkopolski, która jednocześnie uzyskała minimum na Mistrzostwa Europy U20.

Pasjonujący bój stoczyły panie w rzucie młotem. Złoty medal wywalczyła Maria Duszkiewicz (LKS Stal Mielec) z wynikiem 60.80m. Srebrny Weronika Kaniowska (AZS-AWF Gorzów Wielkopolski), ustanawiając swój nowy rekord życiowy 59.95m i uzyskując minimum na ME U20 w Jerozolimie. Brązowy medal trafił do Izabeli Dudy (LKS Vectra Włocławek).

Sensacyjne zwycięstwo odniosła Paulina Kubis w biegu na 400m przez płotki. Reprezentantka WLKS Wrocław ustanowiła swój nowy rekord życiowy (58.55s) i wyrobiła minimum na europejski czempionat. Druga była Maria Kołodziejczuk (UKS Czempion Bełchatów) z wynikiem 59.63s, a trzecia Aleksandra Suchenek (OKS Skra Warszawa) z czasem 59.73s.

W sesji popołudniowej lubelską publiczność rozgrzał Bartosz Kitliński, który zdobył złoty medal na dystansie 800m (1:50.22s). Ambasador mistrzostw, zawodnik AZS UMCS Lublin pokonał Igora Hawełko (BKS Bydgoszcz) i Karola Makiłę (GKS Cartusia Kartuzy). Kitliński wystartuje jeszcze trzeciego dnia mistrzostw na dystansie 1500m.

Na zakończenie drugiego dnia mistrzostw rekord Polski U20 pobiła Martyna Krawczyńska! Zawodniczka KS Prefbet-Sonarol przebiegła 2000m z przeszkodami w czasie 6:25.79s. To o ponad 5 sekund lepszy rezultat od poprzedniego rekordu Polski Anety Konieczek z 2016 roku (6:31.32s).

Warte są odnotowania rekordy życiowe Dominiki Duraj i Maksymiliana Szweda na 400m. Duraj z klubu LKS Ziemi Puckiej Puck wygrała z czasem 53.84s, osiągając minimum na Mistrzostwa Europy U20. Natomiast Szwed reprezentujący AZS Łódź uzyskał wyniki 45.70s i został liderem europejskich tabel w kategorii U20! Ponadto nową życiówkę w rzucie oszczepem uzyskała Viktoriia Derkach z MKL Szczecin, wypełniając minimum na ME U20 w Jerozolimie (51.77m).

Przypominamy, że 77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Organizatorem zawodów jest Miasto Lublin wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Partnerem wydarzenia zostało Województwo Lubelskie, a operatorem AZS Lublin.