77. PZLA Mistrzostw Polski U20 – dzień 1

Pierwszego dnia 77. PZLA Mistrzostw Polski U20 w Lublinie wygrywali faworyci. Złoty medal zgarnęli Zuzanna Maślana i Marek Zakrzewski.

Mistrzostwa rozpoczęła Zuzanna Maślana. Zawodniczka MLKL Płock w pierwszej próbie grupy eliminacyjnej pchnięcia kulą uzyskała 16.49m, co dało jej awans do finału i było dobrym prognostykiem przed sesja popołudniową. Maślanie złoty medal dał wynik 16.97m, o prawie 4m lepszy wynik niż drugiej Joanny Marszelewskiej (MKL Jurand Szczytno). Brązowy medal zdobyła Anna Kicińska (UKS Tempo 5 Przemyśl).

Dużo radości zgromadzonym kibicom na stadionie w Lublinie dała Maja Łyskowka w biegu finałowym na 100m. Reprezentantka AZS UMCS Lublin wywalczyła srebrny medal, uzyskując czas 11.94s, co jest jej nowym rekordem życiowym! Wygrała z czasem 11.51s Aleksandra Piotrowska z klubu KS Wda Świecie. Trzecia była Ewa Piaszczyńska (KS Stal LA Ostrów Wielkopolski).

Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia mistrzostw była rywalizacja sprinterów. Niesamowity bieg zafundowali nam Zakrzewski, Grząka i Gorzkowicz (na fotografii). Gdyby nie wiatr (+2.4m/s) to Marek Zakrzewski cieszyłby się nie tylko z nowego rekordy życiowego, ale i Mistrzostw Polski! (10.16s) Zawodnik AML Słupsk zdobył złoty medal. Srebrny Dawid Grząka z KS Stal LA Ostrów Wielkopolski, a brązowy Michał Gorzkowicz z WKS Wawel Kraków (który w eliminacjach wypełnił minimum na mistrzostwa kontynentu U20).

Pierwszego dnia zawodów w Lublinie minimum na Mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie wywalczyła Julia Adamczyk (RLTL Optima Radom), która uzyskała 6.25m w skoku w dal i została Mistrzynią Polski.

Przypominamy, że 77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Organizatorem zawodów jest Miasto Lublin wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Partnerem wydarzenia zostało Województwo Lubelskie, a operatorem AZS Lublin.