Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu 17-18 lat – dzień trzeci

Poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcia tegorocznych mistrzostw 17 i 18-latków. Zwycięzcą klasyfikacji punktowej zostali pływacy G-8 Bielan Warszawy, którzy wyprzedzili Unię Oświęcim. Trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy AZS UMCS Lublin.

Niedzielę ‒ ostatni dzień Zimowych Mistrzostw Polski otworzyły starty na dystansie 200 metrów motylkiem. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Daria Zielińska z Polonii Warszawa, a za nią finiszowały zawodniczki Unii Oświęcim: Zuzanna Famulok i Zuzanna Nowak. Dla Famulok był to trzeci medal indywidualny, a piąty licząc ze sztafetami podczas tych mistrzostw.

Bardzo udane zawody dla mnie. Jestem zadowlona z wyników, jakie tu zrobiłam. W zmaganiach na 200 metrów chyba nie spodziewałam się zwycięstwa, ale liczyłam na medal. Podchodziłam do rywalizacji z czwartym lub piątym czasem zgłoszeń, więc cieszę się, że udało się zrealizować to założenie ‒ komentuje Famulok.

W rywalizacji panów także triumfował reprezentant Polonii. Z dużą przewagę i nowym rekordem kraju 17-latków wygrał Jan Zubik (1:54.73 sekundy). Za nim uplasowali się Adrian Jaśkiewicz (UKS G-8 Bielany Warszawa) i Kamil Sieradzki z Unii Oświęcim.

100 metrów stylem dowolnym zakończyło się triumfami Marty Klimek (Unia Oświęcim) oraz Mateusza Chowańca (Wodnik Siemianowice Śląskie). Dla obojga były to czwarte medale wywalczone w lubelskim obiekcie Aqua.

Gospodarze swój pierwszy medal podczas niedzielnej rywalizacji wywalczyli dzięki Martynie Piesko, która na dystansie 100 metrów grzbietem była druga.

Trzy dni zawodów, trzy medale, więc jak najbardziej jestem zadowolona. Nie ukrywam, że jednak chciałam złamać minutę na 100 metrów grzbietem. Trochę zabrakło, ale i tak udało się poprawić życiówkę. Teraz przede mną Mistrzostwa Polski w Olsztynie, a potem chwila odpoczynku, by w styczniu wrócić do treningów ze zdwojoną siłą ‒ mówi Piesko.

Wygrała zawodniczka warszawskiego AWF-u ‒ Zuzanna Harasimowicz (piąty medal podczas mistrzostw). W rywalizacji mężczyzn ex equo z czasem 53.07 sekundy do mety dopłynęli Krzysztof Radziszewski (G-8 Bielany Warszawa) oraz Aleksander Sienkiewicz (TP Zielona Góra).

Jak po każdym medalu, bardzo się cieszę. Jeśli chodzi o same mistrzostwa, to trochę brakuje mi do formy sprzed roku. Ale jeszcze przede mną zawody w Olsztynie. Moim celem jest życiówka oraz minimum na Mistrzostwa Europy ‒ zapowiada Radziszewski, dla którego było to trzecie złoto w Lublinie.

200 klasykiem padło łupem Alicji Wojtkowiak ‒ 2:32.00 (G-8 Bielany) przed zawodniczką gospodarzy ‒ Mają Piotrowicz (2:32.07). Na najniższym stopniu podium stanęła Liwia Chmiel (Trójka Środa Wlkp.).

Zawody mogę uznać za całkiem udane. Zdobyłam 5 medali i i zrobiłam życiówki. Bardzo się z tego powodu cieszę i jestem z siebie dumna. Wybieram się jeszcze na Mistrzostwa Polski do Olsztyna i mam nadzieję, że i tam uda mi się podtrzymać dobrą formę z Lublina ‒ mówi Wojtkowiak.

Zdecydowanie mniej zacięta była walka u panów. Tu z przewagę ponad 4 sekund wygrał Dawid Wiekiera (MKP ,,Wodnik 29” Tychy) ‒ 2:10.01 sekundy. Za nim znaleźli się Tymoteusz Tomczak i Bartosz Skóra.

100 zmiennym padło łupem Gabrieli Herbreder (UKS “GIM 92 Ursynów”) i Pawła Uryniuka (G-8 Bielan). Ten drugi wywalczył tym samym siódmy medal mistrzostw! Srebro powędrowało do zawodnika gospodarzy ‒ Jakuba Sagana.

Mistrzostwa mogę uznać za bardzo udane. Fajnie mi się pływało i zrobiłem dobre czasy. Po mistrzostwach zamierzam udać się na zasłużony odpoczynek ‒ komentuje zawodnik miejscowych.

Najdłuższe dystanse czyli 800 metrów kobiet i 1500 metrów mężczyzn wygrali Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź) oraz Wiktora Grzegorczyk (Unia Oświęcim).

Zawody zakończyły sztafety 4×100 metrów stylem zmiennym. Klasyfikacja pań: G-8 Bielany, AZS UMCS, SMS Galicja Kraków; panów: G-8 Bielany (1), TP Zielona Góra, G-8 Bielany (2)

Najlepszą zawodniczką została Zuzanna Harasimowicz, a najlepszym zawodnikiem Jan Zubik (rekord Polski na 200 metrów motylkiem).

Źródło: AZS UMCS Lublin
Autorzy: Kamil Wojdat & Rafał Małys