To był prawdziwy powrót zaświatów. Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin zdołały odrobić 13 punktową stratę, aby koniec końców zwyciężyć 72-69. Lublinianki pokonały na wyjeździe ekipę PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski.

Dla obu drużyn było to drugie starcie między sobą w tym sezonie. Zespoły spotkały się już w Lublinie w ramach rozgrywek EuroCup. Wówczas górą były lublinianki, które wygrały 79-59. Teraz przyszedł swego rodzaju rewanż na parkiecie w Gorzowie Wielkopolski. Dla akademiczek było to cięższe starcie. Mecz na trudnym terenie i w dodatku w osłabieniu. Nadal w kadrze meczowej nie mogły być uwzględnione Klaudia Niedźwiedzka, Emilia Kośla oraz Martina Fassina.

Gorzowianki już na samym początku narzuciły wysokie tempo gry. Po trafieniu Courtney Hurt gospodynie prowadziły już 7-0. Punktowanie w lubelskiej ekipie zapoczątkowała Ivana Jakubcova (7-3). Za ciosem poszły jej koleżanki i już po kilku minutach po raz pierwszy w tym spotkaniu Pszczółki wyszły na prowadzenie (12-13). Rezultat na tablicy zdołały jeszcze powiększyć na początku drugiej kwarcie. Po celnej dwójce Kamiah Smalls przyjezdne miały już siedem oczek zaliczki (20-27). Jak się jednak okazuje nie była to komfortowa przewaga. Przyszedł słabszy okres gry lublinianek, które wykorzystały rywalki. Najpierw wyrównały, a następnie same zaczęły budować dystans na tablicy wyników (37-27). Taki stan rzeczy utrzymał się do końca pierwszej połowy, bo gospodynie prowadziły 44-33.

Sytuacja diametralnie zmieniła się po powrocie na parkiet. Teraz to słabszy okres zanotowały miejscowe, które trwoniły zbudowaną przewagę.  Skuteczną serię lublinianek zapoczątkowała Jakubcova (52-41), a zamknęła Smalls (52-47). Remis udało się osiągnąć w ostatniej kwarcie za sprawą celnego rzutu Nastashy Mack (58-58).Wszystko skończyło się happy-endem dla Pszczółek, które były o ten jeden mały krok przed rywalkami. Po tym jak lubelską ekipę na prowadzenie wyprowadziła Aleksandra Stanacev (62-63), już ani na moment akademiczki nie oddały prowadzenia. Końcowy wynik przypieczętowała Smalls (69-72) i komplet punktów wrócił do Lublina.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski vs Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 72-69 (18-20, 26-13, 14-23, 11-16)
Pszczółka: Smalls (19), Mack (17), Jakubcova (17), Stanacev (17), Trzeciak (2), Sklepowicz, W. Duchnowska, Kurach, Kuczyńska (DNP), Przyszlak (DNP)
Enea: Hristova (27), Hurt (11), Tikhonenko (9), Matkowska (8), Jones (8), Makurat (6), P. Duchnowska, Dźwigalska, Michniewicz (DNP), Kurkowiak (DNP), Kozłowska (DNP)

Źródło: KU AZS UMCS Lublin. Fot. Michał Piłat Autor: Rafał Małys