Pływacy KU AZS UMCS Lublin drużynowymi wicemistrzami Polski

Zawodnicy KU AZS UMCS Lublin aż piętnastokrotnie stawali na podium podczas Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców za nami.

Pływacy z Lublina zostali drużynowym wicemistrzem Polski (1447 punktów). W rankingu medalowym uplasowali się na trzecim miejscu (15 medali). W kategorii “Młodzieżowiec” zawodnicy KU AZS UMCS byli w pierwszych trójkach zawodów 17-krotnie.

Świetnie rozpoczęli sobotę Jan Świtkowski i Konrad Czerniak. W wyścigu na dystansie 100 metrów stylem motylkowym złoto wywalczył ten pierwszy. Na drugim stopniu podium stanął Czerniak. Obaj uzyskali minimum na Mistrzostwa Europy w Glasgow. Trzecie miejsce zajął zawodnik KS Warty Poznań – Michał Chudy, który jeszcze na półmetku był liderem. Drugą połowę dystansu znakomicie popłynął jednak Świtkowski i ostatecznie finiszował jako pierwszy. Świtkowski wygrał tego dnia raz jeszcze. W ostatnim wyścigu soboty na 200 metrów stylem zmiennym pewnie sięgnął po kolejne złoto. Jego czas (2:00.44 sekundy) był lepszy od drugiego Michała Poprawy (AZS AWF Katowice) o ponad sekundę. Zawodnik KU AZS UMCS Lublin wywalczył kolejne minimum na ME w Glasgow. Dla Świtkowskiego był to już trzeci złoty medal w Łodzi, a czwarty do tej pory łącznie (jedno srebro).

W międzyczasie świetnie spisała się Wiktoria Samuła. Lublinianka ukończyła zmagania na 200 metrów stylem klasycznym jako druga! Tytuł wicemistrzyni Polski dał jej wynik 2:31.64 sekundy. Ustanowiła jednocześnie nowy rekord województwa lubelskiego. Blisko podium w tym wyścigu była jej koleżanka z drużyny, Weronika Żmuda (2:32.84 sekundy). Dopłynęła jednak do mety jako czwarta. Przegrała medal z trzecią Angeliką Rutkowską (Skalar Słupsk) o 0.45 sekundy. Złoty krążek z czasem 2:30.99 sekundy zdobyła Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa).

O podium otarła się też Julia Adamczyk w wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym. Przegrała je o zaledwie 0.04 sekundy. Wynik, jaki uzyskała (2:17.72 sekundy) jest nowym rekordem województwa lubelskiego.

Po trzech dniach Mistrzostw Polski pływacy KU AZS UMCS Lublin prowadzili w klasyfikacji drużynowej oraz zajmowali drugą lokatę w zestawieniu medalowym.

Już na początku ostatniego dnia rywalizacji zaciętą walkę o brązowy medal w wyścigu na 100 metrów klasykiem stoczyły Weronika Żmuda i Wiktoria Samuła. Lepsza okazała się pierwsza z lublinianek. Żmuda uzyskała czas 1:10.16 sekundy (nowy rekord województwa), natomiast jej koleżanka z drużyny 1:10.47 sekundy.

Następnie powodów do radości kibicom z Lublina przysporzył Konrad Czerniak. W rywalizacji na 50 metrów motylkiem wygrał z czasem 23.55 sekundy. Wynik jest minimum na ME w Glasgow. Był to dla niego trzeci medal na tej imprezie.

Na zakończenie mistrzostw na podium stanęły sztafety na dystansie 4×100 metrów. Wśród pań drużyna w składzie: Julia Adamczyk, Wiktoria Czarnecka, Wiktoria Samuła, Daniela Georges wywalczyła brązowy medal (4:16.22 sekundy). Jako czwarta zawody ukończyła druga ekipa AZS UMCS Lublin: Karolina Smyłek, Kamila Andrzejewska, Weronika Żmuda, Zuzanna Rabiniak (4:20.58 sekundy). Ósma była trzecia reprezentacja AZS UMCS Lublin: Julia Łysakowska, Ewa Osiniak, Olimpia Prochownik, Joanna Wojciechowska. W zmaganiach mężczyzn reprezentanci Klubu Uczelnianego: Dominik Niedziałek, Jan Świtkowski, Konrad Kadrow, Konrad Czerniak zajęli drugie lokaty. Walka o złoto między nimi a AZS AWF Katowice toczyła się do samego końca. Ostatecznie musieli uznać wyższość rywali, którzy byli szybsi o 0.18 sekundy. Czas Lublina to 3:39.81 sekundy, a Katowic 3:39.73 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęli pływacy KS Warty Poznań.

Źródło: KU AZS UMCS Lublin