Pierwszy sezon RKS Motoru Lublin w ekstraklasie. Cz. IV: Motor – Odra Opole

Na pierwszy trium piłkarzy RKS Motor Lublin w najwyżej klasie rozgrywkowej przyszło czekać kibicom do trzeciej kolejki i spotkaniu z Odrą Opole. Przed blisko 20′ tysiącami sympatyków zgromadzonym na stadionie przy Al. Zygmuntowskich podopieczni Bronisława Waligóry pokonali przyjezdnych 1:0 po bramce Janusza Przybyła w 52′ minucie.

Trzecią kolejkę rozgrywek o Mistrzostwo Polski zespół RKS Motor Lublin miał rozegrać z piłkarzami Odry Opole 27 sierpnia 1980 r. Po remisach z Zagłębiem Lublin i Lechem Poznań to “zespół Fabryki Samochodów Ciężarowych” był faworytem spotkania.

Na boisko wybiegli:
W drużynie Motoru: Kalinowski – Dębiński, Chaberek, Szczeszak, Wójtowicz – Wiater (od 60 min. Jagiełło), Cypka (od 77 min. Świętek), Pop – Przybyła, Mącik, Lorenc.
Trener: Bronisław Waligóra

W drużynie Odry Opole: Kapica – Rokitnicki, Adamiec, Kawka, Gano – Korek, Przenniak (od 84 min. Majer), Białas – Misiowiec (od 46 min. Szpila), Tyc, Bolcek.
Trener: Józef Zwierzyna

Sędziował: Jan Sądowicz

Według ówczesnych komentatorów pierwsza połowa była raczej kiepskim widowiskiem sportowym: nerwowe i chaotyczne akcje przerywane byłe wybiciami poza linie gry lub nieskutecznymi próbami ataków na bramkę przeciwników.
W 5 minucie meczu Białas próbował pokonać Kalinowskiego strzałem głową tuż przy słupku, jednak taki atak nie mógł zaskoczyć doświadczonego bramkarza Motoru. Trzy minuty później Pop zbyt słabym strzałem na bramkę Kapicy nie zmienił wyniku spotkania. Podobnie w 17 minucie Dębiński nie wykorzystał rzutu wolnego i skierował piłkę tuż nad poprzeczką, a w 43 min. Przebyła nie wykorzystał świetnego podania kolegi z drużyny i strzelił obok słupka.

Po przerwie obie drużyny wyszły na murawę dużo bardziej zmotywowane: gra stała się ciekawsza, szybsza, bardziej dynamiczna, okraszona skutecznymi podaniami i kombinacyjnymi akcjami. Po kilku próbach podejmowanych przez piłkarzy Odry, Motor rzucił się do “zmasowanego”ataku, zakończonego celnym strzałem i zdobyciem bramki przez Przybyłę. Zwycięski gol padł po tym jak jego zdobywca przedryblował kilku obrońców przeciwnika i z bliska pokonał Kapicę.
Po zdobyciu bramki piłkarze Motoru nie pozostawili napastnikom Odry zbyt wiele pola manewru, ponieważ obrońcy skutecznie “opiekowali się” napastnikami przeciwnika: Dębiński krył Bolcekiem, a Szczeszak paraliżował ruchy Tycowi.

Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny gospodarzy 1:0  (0:0).
Bramkę dla RKS Motor zdobył Janusz Przybyła w 52 minucie spotkania.

Po trzeciej kolejce rozgrywek I ligi piłki nożnej Motor zajmował szóste miejsce w tabeli ex aequo z Ruchem Chorzów (który niespodziewanie uległ poznańskiemu Lechowi). Liderem był Widzew Łódź, przed Legią Warszawa i Szombierkami Bytom. Tabelę zamykali Śląsk Wrocław i ŁKS Łódź.

W następnej kolejce RKS Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia.