Nominowani w Plebiscycie na najlepszego sportowca Lubelszczyzny 1967 r.

Plebiscyt na najlepszego sportowca Lubelszczyzny organizowany przez redakcję ówczesnego Kuriera Lubelskiego był w naszym regionie bez wątpienia sportowo – towarzyskim wydarzeniem roku. Wśród nominowanych do tytułu Najlepszego byli zawodnicy, którzy w sposób wyjątkowy zasłużyli sobie na wyróżnienie. Poniżej przedstawiamy zestawienie sportowców nominowanych do tytułu za osiągnięcia z 1967 r.

• Sławomir Bieniek (Start Lublin, lekkoatletyka). Jeden z najbardziej uzdolnionych krótkodystansowców młodego pokolenia. Reprezentant Polski juniorów.
  • Jerzy Brendler (Avia Świdnik, motocyklista). Jeden z najstarszych, czynnych sportowców okręgu (54 lata), wywalczył mistrzostwo Polski w wyścigach motocyklowych w klasie 125 cmm. oraz wicemistrzostwa w klasach: 200 cmm i powyżej 250 ccm.
  • Ryszard Brysiak (Motor Lublin, piłkarz). Członek kadry młodzieżowej PZPN. Rozegrał kilka meczów w młodzieżowej reprezentacji Polski. Czołowy zawodnik lubelskiej młodzieżówki, która zdobyła mistrzostw Spartakiady Centralnej.
  • Władysław Brzozowski (Lublinianka, koszykówka). Członek kadry młodzieżowej. Zawodnik skuteczny w defensywie, dysponujący celnym rzutem z półdystansu.
  • Barbara Cierpicka (Wisła Puławy, lekkoatletyka). Jej największym tegorocznym sukcesem było zajęcie 6 miejsca w skoku wzwyż na Spartakiadzie Centralnej.
  • Stanisław Cybulski (Lublinianka, piłkarz). W 1967 r. najlepszy zawodnik III-ligowej Lublinianki. Dobry technik i taktyk.
  • Jadwiga Czapka  (LZS Chełm – lekkoatletyka). Mistrzyni i reprezentantka Polki juniorek w skoku w dal. Na Spartakiadzie Centralnej zajęła 6 miejsce w tej konkurencji, uzyskując swój najlepszy tegoroczny wynik – 5,82 m.
  • Władysław Domaszewicz (AZS Lublin, lekkoatletyka). Reprezentant Polski juniorów. Największym jego tegorocznym sukcesem było wygranie skoku w dal na Memoriale Kusocińskiego (7,47 m.).
  • Teresa Dziubińska (Sygnał Lublin, tenisistka stołowa). Na ogólnopolskiej liście klasyfikacyjnej juniorek w sezonie 1966/97 zajęła 6 miejsce. Przez dłuższy czas zaliczona była do kadry narodowej juniorek.
  • Iwona Hampel (LZS TMR Lublin, gimnastyczka akrobatyczna). Mistrzyni Polski LZS w gimnastyce akrobatycznej. Posiada klasę mistrzowską w tym sporcie.
  • Andrzej Jędrej (Motor Lublin, żużlowiec). Znakomitym czasem – 73,4 sek. ustanowił rekord lubelskiego toru. Czołowy zawodnik II-ligowej drużyny Motoru.
  • Jan Jargiełło (Start Lublin, koszykarz). W sezonie 1966/1967 szósty na liście najlepszych strzelców ekstraklasy. Czołowy zawodnik drużyny Startu, która zdobyła wicemistrzostwo Spartakiady Centralnej.
  • Anna Jurczynska (Start Lublin, szachistka). Członkini kadry narodowej i zawodniczka drużyny Startu., która wywalczyła trzecie miejsce na drużynowych mistrzostwach Polski. W indywidualnych mistrzostwach Polski była czwarta.
  • Zygmunt Kapuścik (Lublinianka, bokser). Dobry technik. Na mistrzostwach Polski wywalczył brązowy medal w wadze papierowej.
  • Stanisław Kasperek (Aeroklub Robotniczy Świdnik, lotnik). Mistrz Polski w akrobatyce samolotowej i wielokrotny reprezentant kraju.
  • Andrzej Kasprzak (Lublinianka, koszykarz). Do niedawna zawodnik kadry młodzieżowej, obecnie zaliczony już do kardy olimpijskiej. Dobry strzelec.
  • Andrzej Kita (Start Lublin, kolarz). Reprezentant Polski juniorów, obecnie już członek kadry młodzieżowej. Oprócz wielu sukcesów szosowych wywalczył mistrzostwo ZS Start w wyścigu torowym.
  • Kan Kopiel (Avia Świdnik, rajdowiec). Rajdowy mistrz Polski w klasie 175 ccm. Zawodnik drużyny Avii, która jest drużynowym mistrzem Polski.
  • Waldemar Kozak (Lublinianka, koszykarz). Rozegrał kilkanaście meczów w reprezentacji Polski m.in.: na mistrzostwach Europy. Członek kadry olimpijskiej. W sezonie 1966/1967 czwarty strzelec ekstraklasy.
  • Edward Kurek (Motor Lublin, lekkoatletyka). Członek kadry narodowej. Na Spartakiadzie Centralnej zajął szóste miejsce w biegu na 10 000 m.
  • Bogdan Lecyk (Lublinianka, koszykarz). Wielokrotny reprezentant Polski juniorów, obecnie już członek kadry młodzieżowej. Zawodnik bardzo szybki o dobrym rzucie w półdystansu.
  • Elżbieta Kowalska – Lipska (Start, szachistka). Mistrzyni Polski na rok 1967 i członkini kadry narodowej. Zawodniczka Startu, który w drużynowych mistrzostwach Polski zajął trzecie miejsce.
  • Jerzy Luba (Lublinianka, ciężarowiec). Wicemistrz Polski i Wojska Polskiego w wadze ciężkiej. Jego najlepszy tegoroczny rezultat – 445 kg. Członek kadry narodowej.
  • Czesław Matysik (Wisła Puławy, żeglarz). Członek kadry narodowej juniorów. Największym jego tegorocznym sukcesem było zajęcia siódmego miejsca na Spartakiadzie Centralnej w klasie Cadet.
  • Andrzej Mazur (Motor Lublin, żużlowiec). Rutynowany zawodnik o dobrym wyszkoleniu technicznym. Najsilniejszy – obok Jędreja – punkt II-ligowej drużyny Motoru.
  • Stanisław Pawłowski (Stal Kraśnik, piłkarz). Najzdolniejszy zawodnik III-ligowej Stali. Dobry technik i taktyk. Groźny strzelec, znany zwłaszcza z niebezpiecznych strzałów głową.
  • Ryszard Petek (Avia Świdnik, bokser). Mistrz Europy i wicemistrz Polski na rok 1967. Członek kadry narodowej i wielokrotny reprezentant kraju.
  • Leszek Postój (Start Lublin, koszykówka). Czołowy zawodnik I-ligowego Startu – drużyny, która zdobyła wicemistrzostwo Spartakiady Centralnej. Koszykarz dobrze wyszkolony technicznie.
  • Wiesław Proc (LZS Gryf Chełm, do niedawna LZS Biłgoraj, ciężarowiec). Członek kadry narodowej i reprezentant Polski. Najlepsze tegoroczne wyniki – 255 kg w wadze piórkowej i 370 kg w wadze lekkiej.
  • Adam Prokop (LZS Gryf Chełm, ciężarowiec). Kilkukrotny reprezentant i wicemistrz Polski juniorów w wadze lekkiej. Najlepszy tegoroczny rezultat – 337,5 kg.
  • Eugeniusz Rechul (Avia Świdnik, rajdowiec). Wicemistrz Polski w rajdach w klasie 125 ccm. Zawodnik drużyny Avii, która wywalczyła mistrzostwo Polski.
  • Krzysztof Szesny (Motor Lublin, piłkarz). Jeden z najlepszych piłkarzy okręgu lubelskiego. Wyróżniający się zawodnik młodzieżowej reprezentacji okręgu, która wywalczyła mistrzostwo Spartakiady Centralnej.
  • Marian Samuś (Lublinianka, bokser). Mistrz i reprezentant Polski juniorów w wadze muszej. Zawodnik dobrze wyszkolony technicznie.
  • Krzysztof Stec (Spójnia Lublin, kolarz). Członek kadry narodowej i olimpijskiej. Mistrz Polski w przełaju i uczestnik mistrzostw świata. Ostatnio powołany do służby wojskowej w związku z czym okresowo występować będzie w Legii.
  • Andrzej Sydor (Start Lublin, szachy). Reprezentant Polski i członek kadry narodowej. Zawodnik drużyny Startu, która zajęła w drużynowych mistrzostwach Polski trzecie miejsce. Wygrał w bieżącym roku silnie obsadzony międzynarodowy turniej w Debreczynie.
  • Józef Szewczyk (Start Lublin, lekkoatleta). Reprezentant Polski juniorów w biegach średnich. 3-krotny medalista Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
  • Anna Szawarska (AZS Lublin, koszykarka). Członkini kadry narodowej juniorek. Grała w reprezentacji juniorek. Grała w reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy juniorów.
  • Czesław Typiak (LZS Krasnystaw, zapaśnik). Najlepszy zapaśnik Lubelszczyzny. Reprezentant Polski i członek kadry narodowej w stylu wolnym.
  • Andrzej Wężyk (Motor Lublin, piłkarz). Jeden z najlepszych lubelskich piłkarzy. Bramkarz młodzieżowej reprezentacji okręgu, która wywalczyła mistrzostwo Spartakiady Centralnej.
  • Jerzy Wiercinski (Start Lublin, lekkoatleta). Członek kadry narodowej. Na Spartakiadzie Centralnej wynikiem 2,04 m. zajął czwarte miejscu w skoku wzwyż.
Źródło: Kurier Lubelski, nr. 285 (3535), 4 grudnia 1967 r.