“Lubelskie” medale mistrzostw Polski w lekkiej atletyce 1918 – 1939

Lekkoatletyka nie bez powodu nazywana jest królową sportu. To od niej dzieci zaczynają swoją przygodę ze sportem i to ona już zawsze towarzyszy każdemu zawodnikowi, bez względu na uprawianą dyscyplinę. Ci dla których została ona pierwszym wyborem niejednokrotnie rywalizują o miano najlepszych podczas krajowych czempionatów. W poniższym tekście przedstawiamy listę medalistów mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, którzy w chwili startu reprezentowali barwy lubelskich klubów.

Cześć pierwsza. Lata 1918 – 1939.

Liczba medali: 6
Złote medale: 1
Srebrne medale:2
Brązowe medale: 3
Reprezentowane kluby: AZS Lublin (1 medal), Strzelec Lublin ( 4 medale), Unia Lublin (1 medal)

1923 r.

Rzut dyskiem – Władysław Kozieł (AZS Lublin), 34.74 m (brązowy medal)

————————————

1928 r.

Organizowane w Lublinie:  6. mistrzostwa w biegu przełajowym mężczyzn na dystansie 9 km.  zostały rozegrane 21 października 1928 r. w Lublinie.

1931 r.

Organizowane w Lublinie:  Mistrzostwa kobiet w biegu przełajowym odbyły się 26 kwietnia 1931 r. w Lublinie, na dystansie 1,3 km.
Halina Jarnuszkiewicz (Unia Lublin), 5:74.4 s plus „o dłoń”, (brązowy medal)

1932 r.

Organizowane w Lublinie:  Mistrzostwa Polski w chodzie na 50 kilometrów mężczyzn zostały rozegrane 2 października  1932 r. w Lublinie.

1933 r.

Organizowane w Lublinie: Mistrzostwa w trójboju kobiet zostały rozegrane 20 sierpnia w Lublinie. W skład trójboju wchodziły: bieg na 100 metrów, skok wzwyż i rzut oszczepem.
Aleksandra Sergiejew (Strzelec Lublin), 111 pkt., (brązowy medal)

1934 r.

Mistrzostwa Polski w chodzie na 50 kilometrów mężczyzn: zwyciężył startujący poza konkurencją Teodor Bieregowoj (Strzelec Lublin), z czasem 5:02 s

1935 r.

Organizowane w Lublinie:  Mistrzostwa w pięcioboju mężczyzn odbyły się 22 września w Lublinie.

1936 r.

Bieg na 3000 m z przeszkodami Józef Flis (Strzelec Lublin), 10:10,5 s (złoty medal)

Organizowane w Lublinie: 14. mistrzostwa w biegu przełajowym mężczyzn zostały rozegrane 5 kwietnia w Lublinie. Trasa wyniosła 8 kilometrów.

1937 r.

Organizowane w Lublinie:  Mistrzostwa w pięcioboju kobiet odbyły się 22 sierpnia w Lublinie. W skład pięcioboju wchodziły: pchnięcie kulą, skok w dal, bieg na 100 metrów, skok wzwyż i rzut oszczepem. Mistrzostwa mężczyzn w tej konkurencji nie zostały rozegrane., (bez medalu),

Bieg na 3000 m z przeszkodami Wiktor Kramek (Strzelec Lublin), 9:56,3 s (srebrny medal)

1938 r.

Bieg przełajowy na 10 km, Józef Flis (Strzelec Lublin), 34:21,5 s (srebrny medal)

1939 r.

Organizowane w Lublinie: 16. mistrzostwa w biegu przełajowym mężczyzn zostały rozegrane 16 kwietnia w Lublinie. Trasa wyniosła 7,5 kilometra.

Źródło: Opracowanie własne