Koszykarskie derby Lublina sprzed 60 lat

3 listopada 1959 r. w lubelskiej Hali Koziołek rozegrano mecz koszykówki Start Lublin vs Lublinianka Lublin. Mecz odbył się w ramach II ligi. Mecz zakończył się wynikiem 58:57 dla zawodników Startu.

Wydarzenie opisywał rzecz jasna Kurier Lubelski:
“Pierwsza połowa spotkania nie zapowiadała w żadnym wypadku porażki drużynie Lublinianki, która prowadziła do przerwy 30:27. Po przerwie przewaga utrzymuje się nadal po stronie Lublinianki. Wreszcie na 4 min przed końcem Start wyrównuje na 44:44, a następnie obejmuje prowadzenie różnicą trzech punków. Końcówka jest niezwykle emocjonująca i zacięta. Lublinianka zdobywa wprawdzie jeszcze dwa punkty, ale nie ratują jej one od porażki. Mecz kończy się wynikiem 58:57 dla Startu.
O porażce Lublinianki w dużym stopniu zadecydowała niedyspozycja strzałowa Prałata, który na 10 osobistych, wykorzystał tylko 3. W drużynie Startu doskonałą formą błysnął Szczytowski grając na pozycji środkowego. Jemu głównie Start zawdzięcza te cenne. Zwycięstwo.