Juniorki AZS UMCS w półfinale koszykarskich MP

W weekend lubelską Halą MOSiR zawładnęła koszykówka. Rozegrano ćwierćfinałowy turniej Młodzieżowych Mistrzostw Polski Kobiet U19, a najlepsza okazała się drużyna Bogdanki AZS UMCS Lublin, która tym wywalczyła promocję do kolejnej rundy.

Do turnieju w Lublinie oprócz gospodyń przystąpiły MKS MOS Betard Wrocław oraz MUKS Piaseczno. Koszykarki Bogdanki na inaugurację zmierzyły się z zespołem z Wrocławia i to starcie można było określić mianem ,,meczu o wszystko”.

Początek spotkania sugerował, że będzie to jednostronny pojedynek, bo lublinianki szybko objęły prowadzenie 9-0. Nie spodziewały się jednak tak szybciej i stanowczej odpowiedzi rywalek, które po upływie kilku minut były już na prowadzeniu (11-14). Przewaga gości zaczęła niebezpiecznie rosnąć szczególnie w drugiej kwarcie (15-24). Ważną rolę w odrabianiu strat odegrały jednak zawodniczki z doświadczeniem z ekstraklasy takie jak Wiktoria Zając, Dominika Mazurek czy Martyna Goszczyńska (22-28).

Pod koniec pierwszej połowy pałeczkę przejęła Maja Kusiak i to właśnie dzięki jej serii akademiczki do przerwy przegrywały już zaledwie jednym oczkiem (27-28). W drugiej połowie spotkanie nabrało tempa i żadna z ekip nie była w stanie na dłuższą metę objąć prowadzenia (45-45). Losy spotkania odwróciły się w ostatniej odsłonie, gdy skuteczną serię trafień z rzędu zanotowały miejscowe, a to pozwoliło im zwyciężyć 59-56.

Ciężki mecz, bo trochę nas stres złapał. Na pewno było widać duże spięcie dziewczyn. Na szczęście wyciągnęliśmy to, bo były momenty, gdzie przegrywaliśmy nawet siedmioma punktami. Myślę, że potrzebujemy ogrania i właśnie takich spotkań. Na pewno musimy się zgrać, bo mamy troszeczkę zebrane te dziewczyny w tym roku. Próbujemy to połączyć tak, żeby te sukcesy dla młodzieżowej koszykówki były. Im dalej w las, tym będzie nam lepiej – komentuje Marek Lebiedziński, trener lubelskiego zespołu.

Bogdanka AZS UMCS Lublin – MKS MOS Betard Wrocław 59-56 (15-17, 12-11, 17-17, 14-11)
Bogdanka: Kusiak (24), Mazurek (13), Nassisi (7), Goszczyńska (6), Kosicka (4), Zając (3), Lubecka (2), Kuniewicz, Pastwa, Jakubczak, Zajączkowska, Wasilak (DNP).

Zwycięstwo nad zespołem z Piaseczna przyszło lubliniankom już dużo łatwiej, bo zdominowały parkiet od początku do końca. Kluczowa w budowaniu przewagi w pierwszej kwarcie była precyzja w rzutach zza łuku i po pierwszej części akademiczki prowadziły już 23-5. Świetna skuteczność połączona z dobrą grą w obronie sprawiła, że ta przewaga rosła z minuty na minutę, ale co najważniejsze każda zawodniczka lubelskiej drużyny zaznaczyła swoją obecność na parkiecie. Gospodynie wygrały z wyraźną przewagą aż 87-49 i tym samym wywalczyły bilet do rundy półfinałowej. Tytuł MVP spotkania z Piasecznem otrzymała Dominika Mazurek, najlepszą koszykarką zaś całego turnieju została Maja Kusiak.

To spotkanie było dla nas wyjątkowo ważne. To był drugi nasz mecz i żeby przypieczętować wejście do półfinału, od początku chcieliśmy narzucić swój agresywny styl defensywny. Wyszliśmy każdy swego, wysoko i to za skutkowało. Szybko wyszliśmy na prowadzenie i po dwóch kwartach sprawa była wyjaśniona. Troszkę się w naszym zespole wkradło nonszalancji i musimy jeszcze nad tym popracować, żeby trzymać koncentrację. Jeżeli chcemy o coś grać, to takie sytuacje się nie mogą zdarzyć – wyjaśnia trener Lebiedziński.

Bogdanka AZS UMCS Lublin – MUKS Piaseczno 87-49 (23-5, 31-11, 18-20, 15-13)
Bogdanka: Kusiak (21), Pastwa (18), Nassisi (12), Lubecka (11), Zajączkowska (8), Goszczyńska (6), Kuniewicz (5), Mazurek (5), Wasilak (1), Mitura, Kosicka, Jakubczak.

Źródło: AZS UMCS Lublin Fot. Marcin Bogut Autor: Rafał Małys