EuroCup: Polski Cukier AZS UMCS Lublin – BCF Elfic Fribourg 71-65

Polski Cukier AZS UMCS Lublin znów górą w starciu ze szwajcarskim BCF Elfic Fribourg. Akademiczki zwyciężyły we własnej hali 71-65 i tym samym zapewniły sobie miejsce w round of 16 EuroCup Women.

Lublinianki miały pięć punktów zapasu z poprzedniego meczu, ale już przed rewanżem wiadome było, że nie zadowolą się jedynie utrzymaniem różnicy. Kluczowe w pierwszej kwarcie okazały się rzuty trzy punktowe, a w taki sposób wynik otworzyła Tetiana Yurkevichus (3-0). Swój kunszt w tym elemencie zaprezentowała również Aleksandra Stanaćev, która na parkiecie robiła sporą różnicę (8-8). Pierwsze dziesięć minut było bardzo wyrównane, a wynik przez większość czasu oscylował w granicach remisu (16-16). Dopiero w końcówce pierwszej odsłony komfortową przewagę lubliniankom zapewniła Sparkle Taylor, która wykorzystała nadarzające się okazje z rzutów osobistych oraz skutecznie zamknęła jeden z ataków (21-16). W drugiej kwarcie drużyna ze Szwajcarii małymi krokami odrabiała straty i w pewnym momencie wyszła nawet na prowadzenie (25-26). Mecz od tej pory nabrał tempa i widzieliśmy ostrą wymianę cios za cios (32-31). Rezultat pierwszej połowy ustaliła Natasha Mack i biało-zielone w lepszych nastrojach mogły przystąpić do drugiej połowy (37-34).

Mocny początek po zmianie stron zanotowała Taylor, która najpierw popisała się akcją ,,2+1″, a po chwili zamknęła atak lubelskiego zespołu (42-36). Niestety potem nastał słabszy moment w grze lublinianek, z którego skorzystały koszykarki z Fryburga i odskoczyły na 46-52. Oznaczało to, że po raz pierwszy podopieczne Krzysztofa Szewczyka utraciły przewagę w dwumeczu. Wtedy jednak sprawy w swoje ręce wzięła Mack, która fenomenalnie spisywała się w obronie i była niemal nie do zatrzymania pod tablicą (54-54). Słowa uznania należy kierować także do Aleksandry Zięmborskiej, bo to ona zamknęła trzecią kwartę i rozpoczęła czwartą odsłonę, a w dodatku obie próby były zza łuku (60-56). Po trzypunktowym trafieniu Katariny Zec wicemistrzynie Polski mogły być już dużo spokojniejsze (65-58). Popularne ,,Pszczółki” utrzymały dystans do przeciwniczek, wygrały cały mecz 71-65 i w dodatku zapewniły sobie awans do 1/16 finału rozgrywek EuroCup Women. W kolejnej rundzie lublinianki zmierzą się z hiszpańskim Casedoment Zaragoza.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin – BCF Elfic Fribourg 71-65 (21-16, 16-18, 20-22, 14-9)
AZS: Taylor (21), Stanaćev (14), Mack (12), Zięmborska (8), Yurkevichus (8), Zec (8), Ziętara (2), Trzeciak, Kuczyńska, Mazurek (DNP).
Fribourg: Nikitinaite (17), Redmond (15), Giroud (15), Range (9), Fora (9), Ambrosio, Jacquot, Zambo (DNP), Losey (DNP), Tayki (DNP).

Źródło: AZS UMCS Lublin Fot. Elbrus Studio Autor: Rafał Małys