EuroCup: BC Horizont Mińsk Region – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 61-70

Ten mecz decydował o tym czy historia Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w EuroCup będzie miała kolejne rozdziały. Lublinianki mimo sporego osłabienia wspięły się na wyżyny swoich umiejętności i pokonały białoruski BC Horizont Mińsk Region 70-61.

Pszczółki już w pierwszych minutach wyszły na prowadzenie, a trafienie Kamiah Smalls doprowadziło do rezultatu 3-6. Miejscowe nie pozostały jednak dłużne, bo zza linii łuku zabłysnęła Mariane De Carvalho i doprowadziła do wyrównania (8-8). Wynik na pograniczy remisu utrzymywał się przez kolejne minuty, ale tę serię wymian pomiędzy oboma zespołami przełamała Klaudia Niedźwiedzka. Skutecznie egzekwowała rzuty osobiste, po których lublinianki odskoczyły na cztery oczka (12-16). Jak się jednak okazuje koszykarki z Mińska miały kolejnego asa w rękawie albo raczej za linią łuku. Celną trójką popisała się Volha Ziuzkova i to ona ustanowiła wynik pierwszej kwarty (15-16). Kolejna odsłona rozgrywała się falami i żadna z ekip nie uzyskała większej przewagi. Pszczółki na wyraźniejsze prowadzenie wyszły po dwóch trafieniach Natashy Mack (25-29). Na tym się jednak zatrzymał licznik punktowy zielono-białych, a z tego nie omieszkały skorzystać gospodynie. Ponownie doskoczyły do zespołu gości i na przerwę zeszły przy remisie 29-29.

Po zmianie stron lubelskie koszykarki spróbowały swoich sił w rzutach za ,,trzy”. Efekt był natychmiastowy. Dwie celne trójki Niedźwiedzkiej oraz dwie autorstwa Smalls i zespół z Lublina prowadził już 45-37. Na zmianę rezultatu przeszło nam poczekać około 3 minut, bo obie drużyny miały problem z wykończeniem akcji. Rutynę przełamała dopiero Yuliya Vasilevich (40-45). Akademiczki tym razem jednak nie utraciły ani koncentracji ani prowadzenia i to one były w bardziej komfortowej sytuacji przed ostatnią kwartą (45-49). Białoruski zespół wykorzystał przewagę ławki i wprowadził na parkiet sporo świeżej krwi. To jednak na niewiele się zdało, bo przyjezdne szły po swoje, odskakując tym samym na tablicy wyników (49-58). Bezpieczną odległość zachowały aż do końca meczu, który ostatecznie wygrały 70-61.

BC Horizont Mińsk Region – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 61-70 (15-16, 14-13, 16-20, 16-21)
Horizont: Verameyenka (17), Rytsikava (11), De Carvalho (10), Ziuzkova (6), Webb (5), Vasilevich (5), Scekic (5), Kastsiukavets, Inkina, Trafimenkava (DNP)
Pszczółka: Smalls (30), Mack (20), Stanacev (8), Niedźwiedzka (8), Kośla (4), Kuczyńska, Kurach

Źródło: KU AZS UMCS Lublin/ Rafał Małys