Dobry występ pływaków podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Od 18 do 21 lipca pływacy AZS UMCS Lublin rywalizowali w Letnich Mistrzostwach Polski 17-18 lat. Zawody rozegrane były w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Podczas zmagań w Drzonkowie akademicy stawali na podium dziesięć razy! Wywalczyli dwa złote, trzy srebrne oraz pięć brązowych medali.

Dobre występy zaowocowały 3. miejscem w klasyfikacji punktowej zawodów! W zestawieniu medalowym zielono-biali uplasowali się natomiast na 6. pozycji.

Można śmiało powiedzieć, że to była rywalizacja pod znakiem sztafet. Te łącznie zdobyły dla AZS-u aż sześć medali. Dwukrotnie swoje starty wygrały drużyny kobiece. Ich łupem padły dystanse 4×100 metrów stylem zmiennym oraz 4×200 dowolnym. Pierwsza w składzie: Julia Łysakowska, Barbara Mazurkiewicz, Maja Piotrowicz, Zuzanna Rabiniak zwycięstwo wyszarpała na ostatnich metrach. Drugą ekipę Galicji Kraków pokonała o 0.4 sekundy. Czas zwycięzców to 4:23.67 sekundy. Zdecydowanie bardziej wyraźny był triumf kolejnej drużyny. Ta wystąpiła w zestawieniu prawie identycznym. Zamiast Mai Piotrowicz oglądaliśmy tylko Zofię Kwiatkowską. Podopieczne trenera Piotra Kasperka wygrały z czasem 8:35.61 sekundy. Przewaga nad następnym zespołem wyniosła ponad sześć sekund! Ta sama drużyna wystartowała z powodzeniem również na dystansie o połowę krótszym (4×100 stylem dowolnym). Tu udało się wywalczyć srebro (3:58.44 sekundy). Znakomicie poradzili sobie też krauliści. Adam Szczerba, Jakub Nowiczkow, Kacper Sobieszuk i Kacper Lech w wyścigu 4×200 zdobyli srebra, natomiast na 4×100 zostali brązowymi medalistami. Ostatni krążek ze wspomnianych sześciu zespołowych stał się udziałem sztafety mieszanej 4×100 metrów stylem zmiennym. Na najniższym stopniu podium stanęli: Jakub Nowiczkow, Bartosz Kotwica, Barbara Mazurkiewicz i Zuzanna Rabiniak (4:06.82 sekundy).

Do czterech krążków w drużynie, dwa kolejne ‒ już indywidualnie dołożyła Mazurkiewicz. Start na 100 motylkiem zakończyła z brązem, natomiast na 200 dowolnym wywalczyła srebro. Dystans dwukrotnie dłuższy był udany dla Aleksandry Wilczewskiej, która była trzecia (4:58.60 sekundy). Jednak do miejsca wyżej zabrakło jedynie 0.23 sekundy.  Również na najniższym stopniu podium zmagania na 200 metrów grzbietem zakończył Jakub Nowiczkow.

Źródło: KU AZS UMCS Lublin