Awans Lublinianki do I ligi koszykówki

Sekcja koszykówki Lublinianki w połowie lat 60′ XX wieku była jedną z najlepiej zapowiadających się ekip w kraju. Drużyna fantastycznie zapowiadających się zawodników zdobyła 1965 r. tytuł Mistrza Polski Juniorów, a już rok później uzyskali pierwszy od trzynastu lat awans do koszykarskiej elity.

Lublinianka jako uczestnik organizowanego w Rzeszowie turnieju finałowego o wejście o koszykarskiej pierwszej ligi wystartowała z najmłodszym składem, ale mimo to nie była skazana na pożarcie doświadczonych zawodników AZS Poznań, Górnika Wałbrzych oraz Korony Kraków.

Pierwszą połowę spotkania z AZS Poznań lublinianie wygrywali zdecydowanie. Mimo wysokiej porażki zanotowanej u siebie podczas rundy zasadniczej, nie chcieli oddać meczu bez walki. Poznaniacy w drugiej połowie grali niezwykle agresywnie, czego świadectwem jest odgwizdanie aż 15 fauli w ciągu 3 minut i to właśnie rzuty osobiste mogły dać Lubliniance zwycięstwo. Niestety zabrakło szczęścia..

Na drodze do sukcesu stał jeszcze jeden przeciwnik: Górnik Wałbrzych, którzy po zwycięstwie nad Koroną Kraków, mieli szansę na awans. Agresywna taktyka drużyny ze Śląska nie pozwalała na wiele, ale na 6 minut przed końcem roztrwonili dziesięciopunktową przewagę, a podopieczni Stanisława Dzierżaka zwyciężyli 60:55 (24:34). Najlepiej punktującymi zawodnikami w drużynie Lublinianki byli: Kasprzak (17), Brzozowski (14), Kozak (11), Szczuka (10), Plebanek (6).

W następnym meczu Korona Kraków nie dała szans akademikom z Poznania, zwyciężając  52:57 (26:22), tym samym obok Lublinianki awansując do pierwszej ligi.

Miejsce Drużyna Mecze Zwycięstwa Porażki Bilans pkt
1  Korona Kraków 3 2 1 156 : 140
2  Lublinianka Lublin 3 2 1 158 : 161
3  AZS Poznań 3 2 1 162 : 162
4  Górnik Wałbrzych 3 2 1 170 : 183

Drużyna zagrała w składzie: Lesław Kaliszewski, Andrzej Kasprzak, Waldemar Kozak, Jan Krzesiak, Jerzy Plebanek, Roman Szczuka, Roman Waseńczuk, Jerzy Wiśniewski, Tadeusz Wszelaki, Władysław Brzozowski, Roman Furlepa, Andrzej Fraczek, Andrzej Banasik.
Trenerem drużyny był: dr Stanisław Dzierżak
Kierownikiem drużyny był: kapitan Henryk Lewartowicz
Kierownikiem sekcji był: inż Mieczysław Banasik
Prezesem klubu był: pułkownik Edward Mogielnicki

Awans był początkiem wspaniałej historii ektraklasowych, koszykarskich derbów Lublina, w których przeciwnikiem “Wojskowych” byli “czerwono – czarni” reprezentanci Startu.