W miniony weekend w Łodzi odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski połączone z Mistrzostwami Polski AZS w Lekkiej Atletyce.

Jeden start, dwa zestawienia. Impreza rozstrzygała o medalach w dwóch klasyfikacjach. Biorąc pod uwagę starty w AMP-ach, w których walczy się pod szyldem uczelni, zawodnicy Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej stawali na podium 9-krotnie. Z tego sześć razy na najwyższym stopniu! Mężczyźni drużynowo zajęli 2. miejsce!

Złota wywalczyli dyskobole. Wśród panów najlepszy okazał się Damian Kamiński z wynikiem 57.61 metra. Tuż za kolegą z zespołu znalazł się Szymon Mazur. Srebro dał mu rezultat 50.61 metra. Szymon wystąpił także w pchnięcie kulą (tu był trzeci). W klasyfikacji dysku pań triumfowała Daria Zabawska (57.92 metra).

Pozostałe złota są dorobkiem biegaczy. W wyścigu na 100 metrów wygrała Karolina Kołeczek, która tym razem biegła bez płotków (11.55 sekundy). Na 400 metrów zwyciężył Maciej Hołub, ustanawiając przy tym nowy rekord życiowy (47.09 sekundy). Na długim dystansie (1500 metrów) jako pierwszy zmagania zakończył Szymon Żywko. Rywalizacja była bardzo zacięta. Wszyscy trzej pierwsi na mecie zamknęli się w czasie jednej sekundy. Ostatecznie złoto, o 0.03 sekundy wygrał student UMCS-u (3:54.74 sekundy)! Triumfowała też sztafeta 4×400 metrów w składzie: Cezary Mirosław, Michał Kitliński, Kamil Oleszek, Maciej Hołub. Drugich na mecie zawodników z Politechniki Łódzkiej pokonali o przeszło trzy sekundy.

Będą przy długich dystansach wspomnieć należy o Michale Kitlińskim, który zdobył srebrny krążek na 800 metrów (1:53.28).

W klasyfikacji Mistrzostw Polski AZS, reprezentanci klubu AZS UMCS Lublin sięgnęli po cztery złota, trzy srebra i tyle samo brązów. Wspomniane wyżej wyniki zapewniły zwycięstwo Szymonowi Żywko i Darii Zabawskiej i sztafecie 4×400 mężczyzn. Największym zaskoczeniem był jednak występ Michała Sierockiego, który jak sam przyznawał jeszcze na dwie godziny przed startem nie mógł normalnie chodzić… Przyjechał na zawody z kontuzją. Już w eliminacjach zaprezentował się bardzo dobrze, bo uzyskał minimum na ME-U23. W finale jednak było jeszcze lepiej. Pobiegł 13.65 sekundy! Wygrał z etatowym reprezentantem Polski ‒ Damianem Czykierem. Rezultat sprawia, że Michał jest liderem na europejskich listach U-23!

Brązowy medal na 200 metrów stał się udziałem Alicji Wrony (23.86 sekundy). Tę konkurencję wygrała Klaudia Siciarz (AZS-AWF Kraków) przed Natalią Kaczmarek (AZS-AWF Wrocław).

Pozostałe medale w MP AZS:

srebra: Karolina Kołeczek (100 metrów), Maciej Hołub (400 metrów), Damian Kamiński (rzut dyskiem).

brązy: Szymon Mazur (pchnięcie kulą). Michał Kitliński (800 metrów).

Źródło: AZS UMCS Lublin