98. PZLA Mistrzostwa Polski – dzień III

Mistrzostwa Polski w Suwałkach dobiegły końca. AZS UMCS Lublin wygrał w klasyfikacji punktowej i medalowej, a ostatni dzień był dla klubu bardzo obfity. Akademicy sięgnęli po dwa złote i dwa brązowe krążki.

W pierwszej kolejności należy wyróżnić tych, którzy startowali na końcu. Po medale dla AZS-u UMCS pobiegły obie sztafety 4×400 metrów. Najlepiej spisały się panie, bo sięgnęły po złoto. Zespół w składzie Alicja Wrona, Wiktoria Drozd, Adrianna Janowicz-Półtorak oraz Małgorzata Hołub-Kowalik dobiegł do mety z czasem 3:34.73. Brąz z kolei wywalczyli panowie, którzy cały dystans pokonali z wynikiem 3:10.49. Na ten sukces zapracowali Krzysztof Hołub, Cezary Mirosław, Oskar Gołębiowski oraz Maciej Hołub.

Po medale tego dnia zielono-biali sięgnęli także w konkurencjach indywidualnych, a mistrzynią Polski w biegu na 5000 metrów została Angelika Mach. Reprezentantka lubelskiego zespołu finiszowała z czasem 15:57.99, czym przebiła swój dotychczasowy rekord życiowy. Z bardzo dobrej strony pokazała się również Adrianna Czapla, która do pokonania miała odcinek 800 metrów. Wyścig ukończyła na trzecim stopniu podium, a brąz dał jej rezultat 2:04.10. Na tym samym dystansie, ale wśród panów w finale pobiegł Michał Kitliński, który był trzynasty (1:58.96).

Tuż poza podium w swoich konkurencjach stanęli Jakub Hołub i Mateusz Kwaśniewski. Pierwszy z nich był czwarty w skoku wzwyż, natomiast drugi zajął tę samą lokatę, ale w rzucie oszczepem. Hołub zakończył zmagania z wynikiem 2.07 metra, a do miejsc premiowanych medalem brakowało 5 centymetrów. Kwaśniewski natomiast w najlepszej próbie oszczepem uzyskał odległość 76.77 metra i był to jego najlepszy wynik w sezonie. W innej konkurencji rzutowej zobaczyliśmy w sobotę także Sebastiana Łukszo. Startował on w pchnięciu kulą i miał piąty rezultat (18.83).

To były bardzo owocne mistrzostwa Polski dla lubelskiego klubu. Przez trzy dni zielono-biali uzbierali łącznie aż sześć złotych medali, dwa srebrne i trzy brązowe. Mistrzami kraju zostali Oskar Stachnik (rzut dyskiem), Daria Zabawka (rzut dyskiem), Krzysztof Hołub (400 metrów przez płotki), Angelika Mach (5000 metrów) oraz kobieca sztafeta 4×400 metrów (Alicja Wrona, Wiktoria Drozd, Adrianna Janowicz-Półtorak oraz Małgorzata Hołub-Kowalik). Dodatkowo AZS UMCS Lublin zwyciężył zarówno w klasyfikacji medalowej (11 krążków) jak i punktowej (584pkt).

Źródło: AZS UMCS Lublin Autor: Rafał Małys