98. PZLA Mistrzostwa Polski – dzień II

Z uśmiechem na twarzy można zakończyć drugi dzień zmagań w ramach mistrzostw Polski w Suwałkach. Aż czterech lekkoatletów AZS-u UMCS Lublin tego dnia zawiesiło złoty krążek na swojej szyi. Łupem lublinian padło także srebro i brąz.

Jako pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył Oskar Stachnik w rzucie dyskiem (64.06). Z przewagą blisko trzech metrów nad kolejnym rywalem sięgnął po złoto, a także pobił swój dotychczasowy rekord życiowy. W tej samej konkurencji, ale wśród pań najlepsza była Daria Zabawska. Zawodniczce zielono-białych triumf zapewnił rezultat 58.74 metra. Warto wyróżnić także dyspozycję Weroniki Muszyńskiej, która była czwarta w całej stawce (50.31), natomiast Mateusz Mikos zakończył zmagania na siódmej pozycji (51.90). Skoro jesteśmy przy konkurencjach rzutowych, to w rywalizacji młotem udział wziął Jan Usarek. Wynikiem 58.04 ustanowił swoją nową życiówkę, a w całej klasyfikacji był jedenasty.

Kolejne medale padły łupem akademików w konkurencjach biegowych. Świetny finisz na 1500 metrów zapewnił Sofii Ennaoui złoto, a do mety dobiegła z czasem 4:30.22. W rywalizacji panów ścigał się Szymon Żywko, który ukończył wyścig na szóstej lokacie (4:00.51). Zielono-białym mistrzem Polski został Krzysztof Hołub w biegu na 400 metrów przez płotki. W tym starcie zrównał się ze swoim rekordem życiowym, który wynosi 50.43 sekundy.

Bieg był typowo taktyczny i bardzo wolny. Myślałam, że może ta pierwsza część będzie trochę szybsza. Nie mniej jednak ja się po prostu z tego cieszę, że zdobyłam złoty medal. Taki był mój cel na ten bieg. Ja mam też taki charakter, że jestem zdyscyplinowana i bardzo zawzięta. Tak właśnie startuję i w taki sposób wracam do sportu. Nie wyobrażam sobie, żeby rywalizować gdzieś tam na pół gwizdka. Albo przykładam się w 100% albo wcale tego nie robię – wyjaśnia Sofia Ennaoui w komentarzu dla TVP Sport.

Kolejnym medalistą w barwach AZS-u UMCS został Andrzej Kuch. W skoku w dal osiągnął swój najlepszy wynik w tym sezonie (7.52), który był trzecim rezultatem w konkurencji. Tym samym Kuch zakończył zmagania z brązowym krążkiem.

Dzięki dobrej dyspozycji w eliminacjach o podium na 400 metrów kobiet walczyły Małgorzata Hołub-Kowalik i Alicja Wrona. Zdobyczy medalowej niestety nie było, bo Hołub-Kowalik była szósta (53.38), a Wrona stanęła lokatę niżej (53.94). O medal, ale na 100 metrów walczył Łukasz Żak, któremu awans do finału zapewnił rezultat 10.52 sekundy w eliminacjach. W wieczornym wyścigu poprawił się o 2 setne sekundy względem porannego występu, a bieg ukończył jako siódmy.

Łukasz Żak nie kończy jednak tego dnia bez medalu. Reprezentant lubelskiego klubu wszedł w skład srebrnej sztafety 4×100 metrów mężczyzn. Razem z nim drugie miejsce na podium wywalczyli Jakub Lempach, Jakub Chmiel i Eryk Hampel (40.60). Do krążka z najcenniejszego kruszcu zabrakło naprawdę niewiele, bo szybsza o 4 setne okazała się sztafeta KS Stali LA Ostrów Wielkopolski.

Źródło: AZS UMCS Lublin Fot. Marek Biczyk Autor: Rafał Małys